Zamiast jeść będziemy pokonywać głód zapachami? Trwają badania wrocławskich naukowców

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamiast jeść będziemy pokonywać głód zapachami? Trwają badania wrocławskich naukowców
– Zapach pomarańczy czy grejpfruta uspokaja i wyjątkowo dobrze wpływa na samopoczucie. Nie tylko je poprawia, ale również łagodzi stany napięcia nerwowego, redukując poziom stresu – mówi Karolina Kurczak, ekspertka w jednej z firm specjalizujących się w komponowaniu mieszanek zapachowych do wnętrz.Foto: shutterstock/Nestor Rizhniak

Są zapachy, które natychmiast wywołują u nas uczucie głodu i powodują, że mamy ochotę na daną potrawę – dla jednych może to być ciepły chleb z masłem, a dla innych pizza. Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu opracowuje natomiast środek, który ma działać na nas zupełnie odwrotnie i zmniejszać lub całkowicie hamować łaknienie.

otyłość dzieci dziecko słodycze 1200.jpg
Co trzeci ośmiolatek ma nadwagę. Jak walczyć z otyłością u dzieci?

Z nozdrzy do mózgu

Celem badań, które naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu rozpoczęli na początku tego roku, jest stworzenie dwóch rodzajów substancji zapachowych: takiej, która powstrzyma apetyt oraz takiej, która zachęci do jedzenia. Drugi ze środków będzie skierowany przede wszystkim do osób starszych.

– Chcielibyśmy, żeby te środki były dystrybuowane w postaci buteleczek z atomizerami, jak perfumy. Te związki nanosiłoby się na tekturowe paski. Przed posiłkiem należałoby się wyeksponować na ten zapach. Przewidujemy również wersję dla osób starszych, do rozpylenia w pomieszczeniu przed posiłkiem – wyjaśnia Jacek Łyczko doktorant z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. – Na koniec projektu, czyli na koniec 2023 roku mamy zamiar mieć opracowane już sprawdzone, działające środki, które będą w trzech-czwartych drogi do wejścia na rynek – zapowiada badacz.

Oddziaływanie na organizm poprzez zapach wydaje się być najmniej inwazyjnym stosowanym dotąd sposobem na leczenie nadwagi i otyłości. Zwłaszcza że, jak wskazuje członek zarządu Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego Dariusz Cwajda, zapach jest wyjątkowo czułym zmysłem. Jest tak, ponieważ droga, którą woń musi przejść do mózgu, jest wyjątkowo krótka. 


Posłuchaj

4:28
Wrocławscy badacze pracują nad substancjami zapachowymi, które uregulują nasz apetyt (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

20 tysięcy wdechów, miliony zapachów

– Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że otaczają nas miliony różnych zapachów, a do naszego mózgu docierają jedynie ich fragmenty. Świadomie reagujemy na zapachy, które są związane np. z zagrożeniem, np. na zapach dymu, który od razu kojarzy się nam z pożarem i wywołuje niepokój. Zapach jest przetwarzany na konkretną informację, która jest przyjmowana przez mózg – opisuje specjalista.

– Spokojnie oddychający człowiek robi dziennie około 20 tys. wdechów, a w wraz z nimi odczuwa zapachy, które go otaczają. Z ewolucyjnego punktu widzenia węch jest jednym z najstarszych zmysłów – dodaje Karolina Kurczak, ekspertka w jednej z firm specjalizujących się w komponowaniu mieszanek zapachowych przeznaczonych do wnętrz.

Pamięć i wyobraźnia węchowa - Marta Zakrzewska (Dni Mózgu 2021)/Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

***

Tyt audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Stanisław Perzyna
Data emisji: 19.08.2021
Godzina emisji: 12.17

kr

Polecane