"Wschód Kultury" w Białymstoku. Rozpoczyna się ostatnia część tegorocznego festiwalu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Wschód Kultury" w Białymstoku. Rozpoczyna się ostatnia część tegorocznego festiwalu
Festiwal Wschód Kultury. Dziedzic: rzeszowska odsłona wyróżnia się tym, że jest interdyscyplinarnaFoto: mat. promocyjne

Rozpoczyna się ostatnia część tegorocznej edycji "Wschodu Kultury”. Cykl festiwali oparty jest na współpracy miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. W Białymstoku rozpoczyna się właśnie ostatnia z trzech części tegorocznych wydarzeń. Czego mogą się spodziewać festiwalowi goście? Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy?

Festiwal "Wschód Kultury" łączy ze sobą trzy polskie miasta. Miłośnicy sztuki i historii w czerwcu mieli okazję spotkać się w Rzeszowie oraz w Lublinie. Tym razem na sierpniową odsłonę zaprasza Białystok. Festiwal pod nazwą "Inny Wymiar" zaskoczy wszystkich, którym bliski jest temat szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego, o czym przekonywał gość "Trójki przed południem", profesor Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

– Ten festiwal to magia współpracy międzykulturowej, która przebiega na różnych poziomach. Pierwszym z nich jest poziom lokalny. Dziś w Białymstoku spotkają się przedstawiciele różnych kultur: Polacy, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Żydzi i Niemcy. To narody, które na tamtych ziemiach żyją ze sobą od lat. W ten sposób na Podlasiu powstała zażyłość, która w pełni pokazuje bogactwo kulturowe tego regionu – mówił. 

Posłuchaj

9:15
Białostocka część festiwalu "Wschód Kultury" (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Współpraca 

– Po drugie, festiwal daje również możliwości współpracy między polskimi miastami. Po trzecie i najważniejsze, otwiera drzwi międzynarodowe. To współpraca oderwana od poziomu lokalnego. Pokazuje, że polscy artyści chętnie współpracują z tymi zza granicy i prezentują swój dorobek publiczności – podkreślił prof. Rafał Wiśniewski. 

– Festiwal jest przyczynkiem do nawiązania współpracy. Z zaciekawieniem obserwowałem to, co działo się w Rzeszowie. Artyści, którzy występowali na jednej scenie, przełożyli nawiązane kontakty i wykorzystali je na innych polach, przy innych projektach. Tak działa magia miejsca, w którym ludzie dobrze się ze sobą czują. Festiwal wyraźnie pokazuje, że ludzie różnych kultur mogą ze sobą współpracować i tworzyć. Czerpiemy z tego my, jako publiczność. Cieszymy się, że możemy oglądać artystów w formie, którzy prezentują nowy materiał i nowe wykonania. To święto, które stanowi wartość dodaną całego tego wydarzenia – dodał gość "Trójki przed południem". 

Wydarzenia

– W Białymstoku czeka na nas dwadzieścia różnych wydarzeń. Wśród nich są koncerty, seanse filmowe, spektakle teatralne, działania performatywne o charakterze edukacyjnym oraz wspomnienia związane z 78. rocznicą powstania w getcie białostockim. Będzie się działo. To wydarzenie połączy ze sobą historię, kulturę i dziedzictwo, zahaczając zarówno o obszary tematycznie łatwe i przyjemne, jak i te bardziej bolesne  wyliczał. 

– Festiwal "Wschód Kutury" stoi muzyką. Usłyszymy m.in. Wojtek Mazolewski Quintet, duet Karaś & Rogucki czy Kapelę ze Wsi Warszawa. To tylko niektórzy wykonawcy, którzy zaprezentują swój dorobek. Poza tym serdecznie polecam wystawy, takie jak "Wyśniona historia kina na Podlasiu", czy "Szlakiem przydrożnych kapliczek", czyli cykl podróżniczy, ciekawy z punktu widzenia lokalnych miejsc o charakterze religijnym, z których słynie Podlasie. Poza tym wydarzeniami wartymi uwagi są "Spacer po Białymstoku" oraz "Wieczór szabatowy". To propozycje kulturalno-edukacyjne, które pozwolą doświadczyć dziedzictwa regionu – zapewnił dyrektor NCK.

– Co ważne, wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Jestem pewien, że dla każdego, kto będzie zainteresowany, znajdzie się miejsce – zaprosił. 

Wschód Kultury / Inny Wymiar 2021 - trailer / Białostocki Ośrodek Kultury

Białostocki festiwal "Inny Wymiar" istnieje od 2007 roku. W 2013 roku został włączony w projekt "Wschód Kultury". Wydarzenie trwa od 19 do 22 sierpnia. Szczegółowy plan festiwalu można znieść na stronach internetowych organizatora. 

*** 

Tytuł audycji: Trójka przed Południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury)
Data emisji: 19.08.2021
Godziny emisji: 10.28, 10.39

zch/kr

Polecane