Zobacz, gdzie kręcono kultowe polskie filmy i seriale

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zobacz, gdzie kręcono kultowe polskie filmy i seriale
Scena z filmu "Noce i dnie''. Józef Toliboski (Karol Strasburger) wchodzi w białym garniturze do błotnistego stawu, zrywa kwitnące nenufary i daje je Barbarze.

Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się, gdzie była kręcona scena z Twojego ulubionego polskiego filmu, bardzo prawdopodobne, że znajdziesz odpowiedź w książce Marka Szymańskiego.

Posłuchaj

Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale
+
Dodaj do playlisty
+

Autor książki "Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale" Marek Szymański tłumaczył w programie "Fajny Film wczoraj widziałem", że  powstała ona z miłości do polskich filmów.  - Ten przewodnik nie jest przeglądem encyklopedycznym, jest to taki mój przewodnik emocjonalny, wynikający z moich preferencji, jak również z tego, jakie tytuły i miejsca zachowały się w powszechnej świadomości - tłumaczył.

/

W książce opisanych jest  szerzej 55 urokliwych polskich zakątków, gdzie kręcono "Czarne chmury", "Janosika", "Czterech pancernych i psa", "Vabank", "Nóż w wodzie" i wiele innych.  

- Starałem się unikać miejsc bardzo znanych, już opisywanych na rzecz takich, które są mniej znane: jak Kołodziąż, gdzie kręcono słynną scenę ze zrywaniem nenufarów z "Nocy i dni", jak zabytkowa kaplica w Trzebnicy, gdzie powstawały pierwsze sceny do „Popiołu i diamentu” Andrzeja Wajdy - mówił Szymański.

W książce znalazło się także wiele ciekawostek i anegdot z planów filmowych. O kulisach powstawania znanych tytułów opowiadają m.in. Beata Tyszkiewicz, Bogusław Wołoszański, Cezary Żak, Daniel Olbrychski, Bronisław Cieślak, Jan Jakub Kolski, Andrzej Wajda. Ten ostatni napisał nawet wstęp do przewodnika. W publikacji znalazły się także wypowiedzi mieszkańców ,,filmowych’’ zakątków.

"Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale" ma charakter albumowy. Zawiera wiele ilustracji oraz fotosów filmowych. Na końcu zamieszczona jest także mapa miejsc (wraz z namiarami GPS) znanych z filmów i seriali.

 

Książkę opublikowało Wydawnictwo MJ Media Szymański i Glapiak.

Więcej informacji na stronie: www.polskanafilmowo.pl.

 

Aby wysłuchać rozmowy z Markiem Szymańskim wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Audycji "Fajny Film wczoraj widziałem" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 10.30.

(pg/mat. promocyjne)

Polecane