"Kiedy byłem małym chłopcem" – STT na Dwóch Teatrach [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Kiedy byłem małym chłopcem" – STT na Dwóch Teatrach [POSŁUCHAJ]
Aktorzy występujący w spektaklu "Kiedy Byłem Małym Chłopcem"Foto: mat. prom. Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Powróciliśmy do prezentacji słuchowisk, które na XX Festiwalu Dwa Teatry będą reprezentowały "Scenę Teatralną Trójki". Słuchowisko Tomasza Mana zostało wybrane spośród tych, które premierę miały w 2019 roku. Przypomnieliśmy je prawie dwa lata po premierze.

Posłuchaj

53:46
"Kiedy byłem małym chłopcem" w reżyserii Tomasza Mana na Scenie Teatralnej Trójki (Scena Teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Przedstawiliśmy już sztukę Marka Kochana "Prezydent Paderewski", która rozpoczynała rok 2019 na STT. Za nami jeszcze jedno słuchowisko z tamtego roku. W konkursie, stanowiącym nurt główny na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej, uczestniczą słuchowiska i spektakle z lat 2019 i 2020 z powodu dwuletniej przerwy między kolejnymi festiwalami.

Jubileuszowe Dwa Teatry odbędą się w Zamościu (17–20.09.2021)

Powtórkę słuchowiska Tomasza Mana poprzedziła jego opowieść o genezie sztuki oraz jej realizacji w Teatrze im. Siemaszkowej w Rzeszowie i w Teatrze Polskiego Radia.

Tomasz Man i Baszka Marcinik Tomasz Man i Baszka Marcinik / archiwum prywatne Tomasza Mana

"Kiedy byłem małym chłopcem…" to przede wszystkim sztuka napisana dla Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie – mieście zarówno Tadeusza Nalepy, jak i Tomasza Mana. Słuchowisko jest znacznie krótsze, zrealizowane co prawda z tymi samymi aktorami, ale z jednym wyjątkiem. Do zagrania roli Mężczyzny, czyli człowieka PRL-owskiej władzy, został zaproszony ulubiony aktor Mana (i nie tylko jego!), po raz kolejny występujący w jego słuchowiskach napisanych dla Trójki – Andrzej Chyra. Specjalną też oprawę dźwiękową stworzył inny stały partner radiowy Tomka – muzyk Marek Otwinowski.

I tak, w wyobraźni autora sztuki, powstała prosta historia rzeszowskiego koncertu grupy Tadeusza Nalepy, historia epizodu, który nie miał miejsca, ale był prawdopodobny, historia o miłości i o wolności, o cenie bezkompromisowości oraz o "niebezpiecznych związkach" władzy i sztuki.  

Rzeszowscy aktorzy oraz gdański aktor gościnnie występujący w spektaklu i słuchowisku zadebiutowali w Teatrze Polskiego Radia brawurowo. Tak też zagrali (gitary, perkusja, harmonijka ustna). Tomasz Man opowiadał, że podczas nagrania słuchowiska w reżyserce pojawiła się… widownia, zwabiona dochodzącą ze studia muzyką Breakoutu, wykonywaną przez aktorów. Andrzej Chyra, reżyserowany w szczególny jak zazwyczaj sposób przez Mana, zabrzmiał jak głos z zaświatów. Cała czwórka – reżyser, reżyser dźwięku Andrzej Brzoska (także członek Manowego teamu), Marek Otwinowski oraz Andrzej Chyra – stworzyła niuanse dźwiękowe, które wymagają od słuchacza "wytężenia słuchu". Stanowią one drugi, spod spodu plan akustyczny, który tę prostą historię przenosi w inny wymiar.

(tekst – Barbara Marcinik) 

***


Tomasz Man – "Kiedy byłem małym chłopcem…"

Reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska
Kompozycja dźwiękowa – Marek Otwinowski

Występują:

  • Mira – Małgorzata Pruchnik-Chołka
  • Nalepa – Marcin Marzec
  • Gitarzysta – Michał Chołka
  • Perkusista – Paweł Leniart
  • Mężczyzna – Andrzej Chyra (gościnnie)

Czas trwania – 45'
Powtórka – 22.08.21 o 20.05.

Polecamy, Barbara Marcinik oraz Wojciech Dorosz – wydawca. 

Polecane