Wojciech Kolarski o Pałacu Saskim: odbudowa ma wymiar symboliczny i praktyczny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wojciech Kolarski o Pałacu Saskim: odbudowa ma wymiar symboliczny i praktyczny
Wojciech KolarskiFoto: prezydent.pl

– Cel odbudowy ma wymiar symboliczny, ale i praktyczny. Ta wielka przestrzeń będzie zagospodarowana z myślą o tym, że jest to ważna przestrzeń publiczna – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta.

Prezydent Andrzej Duda podpisał 15 sierpnia ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Według założeń, odbudowa tego kompleksu zabudowań centrum stolicy ma mieć charakter symboliczny i praktyczny. Odbudowa Pałacu Saskiego jest elementem upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Posłuchaj

14:17
Wojciech Kolarski o odbudowie Pałacu Saskiego (Letni salon Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Duda1200/PAP
Prezydent: bezczelnością jest twierdzenie, że Polska jest cokolwiek winna w związku z II wojną światową

"Historyczny moment"

Wojciech Kolarski zaznaczył, że temat odbudowy Pałacu Saskiego od dawna spotykał się z pozytywnym nastawieniem społeczeństwa.  Przez wiele lat pytanie o odbudowę Pałacu Saskiego znajdowało pozytywną odpowiedź. Kilka miesięcy temu zadano pytanie o najważniejsze inwestycje i odpowiedź pozytywnie zaskoczyła samych organizatorów tego badania  powiedział.

 Podpisanie ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego było historycznym momentem. Trafiła ona do Sejmu z inicjatywy prezydenta i jest zwieńczeniem procesu debat nad sensem i kształtem odbudowy  dodał.

Najczęściej czytane

Gość Polskiego Radia podkreślił, że praktyczny wymiar budowy nie zakłóci jego symbolicznego znaczenia.  Cel odbudowy ma wymiar symboliczny, ale i praktyczny. Ta wielka przestrzeń będzie zagospodarowana z myślą o tym, że jest to ważna przestrzeń publiczna. W żaden sposób to przedsięwzięcie nie zakłóci wyjątkowego charakteru tego miejsca  powiedział.

***

Tytuł audycji: Letni salon Trójki
Prowadził: Marcin Jagiełowicz
Gość: Wojciech Kolarski (Kancelaria Prezydenta RP)
Data emisji: 18.08.2021
Godzina emisji: 08.45

dz/mk

Polecane