Czy Kraina Wygasłych Wulkanów zdobędzie uznanie UNESCO?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy Kraina Wygasłych Wulkanów zdobędzie uznanie UNESCO?
Ostrzyca, śląska FudżijamaFoto: Dziajda/Shutterstock

Najpierw były dwa lata starań. Teraz trwają przygotowania, bo już wkrótce na Dolnym Śląsku pojawi się komisja ewaluatorów. Mają zadecydować, czy Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów znajdzie się w Światowej Sieci Geoparków UNESCO. To szansa na turystyczny, a co za tym idzie, także gospodarczy rozwój całego regionu.


shutterstock_773743075 dzieci kino film 1200.jpg
Dolny Śląsk stawia na edukację filmową dzieci

W rejonie Gór i Pogórza Kaczawskiego roztacza się Kraina Wygasłych Wulkanów – jeden z najbardziej zróżnicowanych pod względem geologicznym i tektonicznym obszarów w Polsce. Są to tzw. góry zrębowe: z zapadniętymi rowami i wyniesionymi w górę zrębami. Wulkaniczny krajobraz Pogórza Kaczawskiego można podziwiać dzięki obecności bazaltowych wzniesień dawnych wulkanów. Najstarsze skały pochodzą z kambru i liczą ponad 500 mln lat.


Posłuchaj

3:53
Kraina Wygasłych Wulkanów (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– W 2019 roku, kiedy złożyliśmy dokumentację aplikacyjną, musieliśmy wykazać spełnianie wielu różnorodnych kryteriów przez nasz region – opowiada Julia Jankowska z Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej. – Dotyczą one zarówno spraw przyrodniczych, takich jak ochrona i popularyzacja dziedzictwa, ale również spraw związanych z aktywnością społeczną, z zabytkami i dziedzictwem kulturowym – wylicza.

Nad programem wizyty ekspertów z UNESCO pracują intensywnie przedstawiciele samorządów z regionu Gór i Pogórza Kaczawskiego. – To jest szansa dla wszystkich samorządów w tym regionie i każdy chce wypaść jak najlepiej, wszystko musi być dopięte na ostatni guzik – tłumaczy burmistrz Świerzawy Paweł Kisowski.

To będzie niezwykła wycieczka o bardzo napiętym programie. – Ewaluatorzy muszą zobaczyć bardzo dużo miejsc, aby sprawdzić, czy rzeczywiście region jest atrakcyjny pod wieloma względami, ale także czy my, mieszkańcy i włodarze naszych gmin, dbamy o nasze dziedzictwo i odpowiednio je udostępniamy – wyjaśnia Julia Jankowska.

Niezwykli goście mają do obejrzenia i oceny 130 atrakcji regionalnych, w tym wieś Czaple – Wioskę Piasku i Kamienia, czy też działającą w Dobkowie Sudecką Zagrodę Edukacyjną, gdzie można na własnej skórze doświadczyć trzęsienia ziemi i zobaczyć erupcję wulkanu.

Film promujący Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów/YouTube Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Karolina Bieniek (Radio Wrocław)
Data emisji: 17.08.2021
Godzina emisji: 18.12

pr/mk

Polecane