"Chopin i jego Europa". Trwa XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Chopin i jego Europa". Trwa XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny
Chopin i jego Europa 2021Foto: www.festiwal.nifc.pl

Trwa międzynarodowy festiwal muzyczny "Chopin i jego Europa". Wydarzenie, organizowane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, prezentuje twórczość kompozytora najczęściej poprzez porównanie z dziełami innych twórców. O idei festiwalu w audycji "Trójka przed południem" mówił Stanisław Leszczyński, dyrektor wydarzenia.

– "Tak daleko, tak blisko" to podtytuł tegorocznej edycji. Stanowi nawiązanie do czasów, w których żyjemy, do doświadczenia pandemii. Wydawało nam się, że wiele rzeczy jest na zawsze. Teraz okazuje się, że nie do końca. To, co uważaliśmy za normę, teraz uchodzi za rzadkość. Metafora zawarta w tytule odnosi się do programu festiwalu, który w tym roku jest niezwykle skontrastowany. Panorama muzyki, którą prezentujemy, rozpościera się na przestrzeni 410 lat. To stąd wzięła się idea festiwalu. Tropimy Chopina i Europę jego czasów. Wszystko to, co działo się wokół niego. Chcemy wiedzieć, skąd w ogóle wziął się jego fenomen i geniusz – mówił Stanisław Leszczyński. – W festiwalu chodzi nam zarówno o muzykę polską pierwszej połowy XIX wieku, jak i o wszystkie europejskie dokonania i korzenie – dodał.

Posłuchaj

11:41
"Chopin i jego Europa" (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Chopin i jego wpływy

1200x660_Chopin_04.1.jpg
Belcea Quartet na Festiwalu Chopin i jego Europa. Transmisja dziś

– Festiwal pokazuje, że mamy do czynienia z pewnym rezonansem chopinowskim. Wszystko, co w muzyce zdarzyło się po Chopinie, nie istniałoby bez jego wpływu. Chopin miał swoich ulubionych twórców, którymi się inspirował i których dzieł chętnie słuchał. Pieśń i opera były dla niego wyjątkowe. Głównie "Norma" Belliniego. Z tego powodu będzie można usłyszeć u nas wiele tego typu dokonań, muzyki melodyjnej i stylu śpiewanego. Co więcej, chcemy porównać tę twórczość z dziełami Fryderyka Chopina – zachęcał dyrektor festiwalu.

Festiwal "Chopin i jego Europa" to także okazja do zapoznania się z XIX-wieczną muzyką, wykonywaną na instrumentach z epoki bądź na replikach. Wydarzenie trwa do 31 sierpnia. 

*** 

Tytuł audycji: Trójka przed Południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Stanisław Leszczyński (dyrektor festiwalu "Chopin i jego Europa")
Data emisji: 17.08.2021
Godziny emisji: 10.27, 10.38

zch

Polecane