Pierwsze dni w przedszkolu. Jak przygotować dziecko do zmian?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pierwsze dni w przedszkolu. Jak przygotować dziecko do zmian?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Africa Studio

Ograniczyć stres, dużo rozmawiać i spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu. Zdaniem specjalistów to trzy podstawowe elementy przygotowania malucha do pierwszych dni w przedszkolu lub żłobku. Jak sprawić, by proces adaptacyjny przebiegł bez problemów? O czym należy pamiętać, przygotowując dziecko do nowego etapu w życiu? 

– Na początku należy wybrać dobrą placówkę. Ważne jest, by rodzice podjęli tym samym świadomą decyzję i byli jej pewni. To właśnie pewność daje dziecku spokój. Maluchy odczuwają emocje. Pewność dorosłych pozwoli im lepiej odkrywać świat i przystosować się do nowych doświadczeń – mówiła Dorota Głogowska, dyrektor żłobka w Lublinie. 

Posłuchaj

3:43
Wielkie zmiany w życiu malucha. Jak przygotować dziecko do pierwszych dni w przedszkolu? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Rozmowy

– To trudne chwile zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Mamy sierpień, więc polecam codziennie rozmawiać z dzieckiem o tym, że niedługo pójdzie do przedszkola. Należy zapewniać je, że bardzo je kochamy i będzie tam tylko przez chwilę w ciągu dnia. Warto też przedstawiać przedszkole w pozytywnym świetle tak, by dziecko nie było zrażone – proponowała Maria Filo, nauczyciel przedszkolny z Lublina. – Warto też wybrać się na spacer w okolice przedszkola. Poobserwować bawiące się dzieci, podpatrzeć co tam się dzieje. Maluch szybko zobaczy, że nie dzieje się tam nic złego, a przedszkole jest miejscem, w którym można dobrze się bawić – dodała. 

Kiedy dziecku jest szczególnie trudno w adaptacji / Agnieszka Misiak SET Psychologa Dziecięcego

Zmiany

– Uważam, że w momencie, w którym planujemy przeorganizować życie naszego dziecka, nie powinniśmy wprowadzać już więcej zmian. Starajmy się spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu. Dajmy mu stabilizację i spokój tak, by miało poczucie, że to na nim skupiamy całą uwagę. Nie stosujmy systemu nagród. Największą z nich będzie wspólna zabawa, kreatywne spędzanie czasu czy zaangażowanie w codzienne czynności. Poza tym adaptacja może być krótka. Jeśli dziecko tego potrzebuje, początkowo możemy przyprowadzać je na godzinę lub dwie i pozwolić mu w ten sposób dostosować się do nowych warunków i rozłąki – powiedziała Innie Yasnickiej z Radia Lublin dyrektor placówki. 

– Mam dwójkę dzieci w wieku 3 i 6 lat. Proces przystosowania zależy od dziecka i jego charakteru. Starsza córka przeszła to bezboleśnie. Młodsza była z nami bardziej związana i wszystko trwało znacznie dłużej. W końcu jednak się przyzwyczaiła. Przekonały ją zabawy z innymi dziećmi. Zrodziła się też przyjaźń wobec pań opiekunek oraz rówieśników – zaznaczyła jedna z mam. 

– Jak dodają specjaliści, okres adaptacyjny trwa od dwóch do trzech tygodni – usłyszeliśmy. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Inna Yasnicka (Radio Lublin)
Data emisji: 16.09.2021
Godzina emisji: 17.50

zch

Polecane