Trzecia edycja Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. Czym zaskoczy w tym roku?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trzecia edycja Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. Czym zaskoczy w tym roku?
Bogusław Kaczyński podczas Festiwalu im. Jana Kiepury. Krynica Zdrój, sierpień 2010 r.Foto: Ireneusz Sobieszczuk/ Forum

Zbliża się III edycja Festiwalu imienia Bogusława Kaczyńskiego. Wydarzenie corocznie organizowane jest w Białej Podlaskiej, skąd pochodzi jeden z najsłynniejszych popularyzatorów muzyki klasycznej. Jakie atrakcje czekają na festiwalowych gości? Czym wyróżniać się będzie tegoroczna edycja? 

– W tym roku możemy pochwalić się bardzo dużą liczbą wydarzeń. Nawet jeśli niektóre z nich pojawia się w formie hybrydowej, uważamy, że będą one tym ciekawszym sposobem szerzenia wiedzy o Bogusławie Kaczyńskim i dadzą możliwość zaprezentowania wydarzeń szerszej grupie odbiorców na całym świecie. Nawet w odległych zakątkach postać Bogusława Kaczyńskiego była znana i ceniona – mówił Krzysztof Korwin-Piotrowski, dyrektor artystyczny Fundacji ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie. – Festiwal imienia Bogusława Kaczyńskiego odbywa się w Białej Podlaskiej. To miasto jego urodzenia. Zrobił wielką, ogólnopolską karierę i stał się jednym z najsławniejszych popularyzatorów muzyki poważnej w naszym kraju – uściślił.

Posłuchaj

10:18
III Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

III Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego

– Przygotowaliśmy wiele atrakcji. Zaprezentujemy "Miłość ci wszystko wybaczy" z udziałem wielkiej gwiazdy musicalowej, Marii Meyer. To niesamowicie sentymentalna podróż do czasów przedwojennych. Odbędzie się również spektakl "Być jak Charlie Chaplin". To nawiązanie do historii niezwykłej postaci, jaką był Chaplin. Stał się wyjątkową osobą w historii kina i jako komik. Miał skomplikowany życiorys. W ramach kina natomiast zaprezentujemy filmy musicalowe takie jak "Chicago" czy film dokumentalny "Pavarotti", którego Bogusław Kaczyński uwielbiał. Poza tym podczas festiwalu będzie miała miejsce premiera autorskiego koncertu inspirowanego "Skrzypkiem na dachu" – wyliczał dyrektor artystyczny.

Ławeczka Bogusława Kaczyńskiego oficjalnie otwarta / Biper TV

"Wielka sława Bogusława"

W programie znalazł się również spektakl "Wielka sława Bogusława" opowiadający o życiu Bogusława Kaczyńskiego. – Pracuję nad tym spektaklem od ponad roku. Takie zetknięcie z legendą jest trudne. W historii naszego kraju Bogusław Kaczyński jest postacią wyjątkową. To będzie podróż sentymentalna dotycząca Podlasia i Białej Podlaskiej. Będzie jednak bardziej anegdotyczna – wyjaśniał gość "Trójki przed południem".  

– Bogusław Kaczyński uczył się gry na fortepianie. Ukończył średnią szkolę muzyczną, a później studiował teorię muzyki w Akademii Muzycznej w Warszawie. Jego kariera zmieniła tory dlatego, że zaprzyjaźnił się z Adą Sari, jedną z największych gwiazd operowych. To ona otworzyła mu oczy na świat opery i poznała go z innymi gwiazdami operowymi. Tak zakochał się w tej sztuce, że poświęcił jej całe swoje życie. Chcemy pokazać go jako postać zakochaną w muzyce. Kochały go jednak także kobiety, które pisały do niego niezwykle piękne listy. Wszystkie z nich znajdują się w naszej fundacji. Chcemy je pokazać i zaprezentować – mówił Krzysztof Korwin-Piotrowski. Premiera spektaklu będzie miała miejsce 26 września, na zakończenie festiwalu.

Biała Podlaska - 2. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego / Miasto Biała Podlaska

III edycja Festiwalu imienia Bogusława Kaczyńskiego odbędzie się w Białej Podlaskiej w dniach od 18 do 26 września 2021 roku. 

Bogusław Kaczyński urodził się 2 maja 1942 roku w Białej Polskiej. Był dziennikarzem, publicystą, krytykiem muzycznym i animatorem kultury. Uchodzi z jednego z najsłynniejszych popularyzatorów opery, operetki i muzyki poważnej. Zmarł 21 stycznia 2016 roku w Warszawie.

*** 

Tytuł audycji: Trójka przed Południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Krzysztof Korwin-Piotrowski (dyrektor artystyczny Fundacji ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie)
Data emisji: 16.08.2021
Godziny emisji: 09.29, 09.39

zch

Polecane