Pocztówka ze wspomnień. "Polska" według Ryszarda Kai w Muzeum Plakatu w Wilanowie
2021-08-16, 10:08 | aktualizacja 2021-08-16, 16:08
W Muzeum Plakatu w Wilanowie oglądać można wystawę plakatów z cyklu "Polska", których autorem jest jeden z przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu, Ryszard Kaja. Wystawa prezentuje 163 plakaty jego autorstwa, które powstawały w latach 2012–2019. – To nie jest mapa Polski, tylko zapis nostalgicznych, sentymentalnych, czasami bardzo intymnych podroży – mówił w "Trójce przed Południem" Mariusz Knorowski, kurator wystawy zmarłego przed dwoma laty artysty.
Sentymentalny zapis podróży
Ryszard Kaja na swoich plakatach umieścił niemal wszystkie charakterystyczne miejsca, które znajdują się na mapie Polski. Plakaty Kai są w obiegu już od dłuższego czasu, dystrybuowane w postaci pocztówek. W lipcu trafiły do Muzeum Plakatu w Wilanowie w postaci całościowej wystawy.
Posłuchaj
W serii plakatów "Polska" Ryszard Kaja nawiązywał do tradycji plakatu turystycznego, któremu nadał bardziej osobisty wymiar. W jego oczach Łódź to neoplastyczny obraz Pieta Mondriana, Ustka – ubrana w pasiasty kostium kąpielowy kobieta wypoczywająca na plaży, zaś Łysa Góra – ponura czaszka z unoszącą się nad nią drugą, mniejszą, przypominającą księżyc na niebie.
– Autor przeprowadził ten projekt z bardzo dużą konsekwencją, tworząc 163 plakaty, które pokazują Polskę, ale interpretowaną przez pryzmat bardzo subiektywnych wspomnień. To nie jest mapa Polski, tylko nostalgiczny, sentymentalny, czasami bardzo intymny zapis podroży – wyjaśnił Mariusz Knorowski w audycji.
Inny obraz Polski
"Zamiast opatrzonych landmarków i reprezentatywnych obiektów, kostiumów, wyróżniających cech krajobrazu etc. – autor przedstawił zabawną grę form plastycznych, odwołującą się często do pospolitych skojarzeń z konkretną miejscowością, jej "osobliwością" samą w sobie […]. W metodzie twórczej Kai dominującą rolę odgrywa humorystyczna metaforyka wizualna. Akompaniuje jej skłonność do posługiwania się plastycznym kalamburem, a na poziomie retoryki często pojawiają się metonimie, hiperbole i elipsy. Wiele odniesień nie jest formułowanych wprost, ale na zasadzie analogii lub na drodze dziwnych meandrów wspomnień" – czytamy w opisie wystawy.
Posłuchaj
Wystawę "Polska" można oglądać do 17 października. Już od otwarcia wydarzenia, które cieszy się ono sporym powodzeniem. – Ta wystawa cieszy się nadzwyczajną popularnością. Widownia, która jest zróżnicowana pokoleniowo, podchodzi do tego projektu z dużą sympatią, dlatego że rozpoznaje inny obraz Polski, który jest powszechnie oswojony – stwierdził kurator wystawy.
Wernisaż wystawy "Co oswaja Ryszard Kaja" w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu/Galeria Miejska Arsenał
***
Tytuł audycji: Trójka przed Południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Mariusz Knorowski (kurator wystawy "Polska" w Muzeum Plakatu w Wilanowie)
Data emisji: 16.08.2021
Godziny emisji: 10.27, 10.38
mat. promocyjne/kr