"Dziennik wojenny" na Scenie Teatralnej Trójki [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Dziennik wojenny" na Scenie Teatralnej Trójki [POSŁUCHAJ]
Waldemar ModestowiczFoto: Barbara Marcinik

15 sierpnia jest jedną z najbardziej znaczących dat na mapie naszej historii. Scena Teatralna Trójki nawiązuje do 100-lecia Bitwy Warszawskiej. To z tej okazji w 2020 roku Program 1 i Teatr PR ogłosiły konkurs na sztukę radiową. 

Wśród nagrodzonych tekstów znalazł się scenariusz Michała Andruka pod tytułem "Dziennik wojenny". Z Archiwum PR wybraliśmy słuchowisko zrealizowane na podstawie tej sztuki.  

Posłuchaj

54:01
"Dziennik wojenny" (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

O pracy nad realizacją nagrodzonego tekstu, o jego autorze i o pewnym epizodzie z tamtego czasu opowiada reżyser, a także historyk Waldemar Modestowicz.

Polecamy.

Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca

Poniżej – tekst, który towarzyszył premierze słuchowiska w Programie 1 Polskiego Radia 19 października 2020 roku.

***

Bohaterem jest rotmistrz Białobłocki, wojskowy i poeta, prowadzący tytułowy "Dziennik wojenny". – Moje miejsce to siodło i sakwy. Wiatr i jazda w ulewie. Uwielbiam czuć na sobie działanie żywiołów. Ta wędrówka, ta włóczęga. Po części i przygody. Czasami łapię się na tym, że to droga jest celem. I dobrze mi z tym – mówi o sobie.

W taką drogę, za linię frontu, na zachód od Radzymina, rotmistrz Białobłocki zabiera redaktora "Gońca Poznańskiego" Hieronima Wolnego. Tam po raz pierwszy dziennikarz sięga do lektury rotmistrzowskiego dziennika.

Po powrocie do redakcji pisze reportaż z pola bitwy, który wpisuje się w zwycięstwo pod Radzyminem i triumfalną ofensywę przeciwko bolszewickiej Rosji. Tekst powoduje, że nakład gazety zostaje wyczerpany. Redaktor naczelny gratuluje Wolnemu sukcesu.

Tego samego dnia pocztą nadchodzi przesyłka od rotmistrza Białobłockiego, który pisze: "Panie redaktorze, jeśli czyta pan ten list, to znaczy tylko, że… niestety powrotu nie ma". Paczka, oprócz listu, zawiera również dziennik wojenny.


Powtórka – 15.08.21 – godz. 20.05.

Michał Andruk "Dziennik wojenny"

adaptacja – Marta Rebzda

reżyseria – Waldemar Modestowicz

realizacja akustyczna – Maciej Kubera

opracowanie muzyczne – Renata Baszun

Występują

Piotr Bajtlik – rotmistrz Białobłocki

Mateusz Rusin – dziennikarz Wolny

oraz

Przemysław Bluszcz

Justyna Kowalska

Aleksandra Kaźmierczak

Michał Klawiter

Jakub Kordas

Mariusz Jakus

Kamil Kula

Piotr Kramer

Konrad Żygadło

Konrad Szymański

Jakub Pruski

Emil Gąsowski

Michał Kaszak

Antoni Galicki

Czas trwania – 45'13"

Polecane