Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych: 9. edycja już w niedzielę!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych: 9. edycja już w niedzielę!
Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy WyklętychFoto: mat. prasowe

W niedzielę 15 sierpnia, biegacze już dziewiąty raz ruszą Tropem Wilczym. "Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" to, jak mówią organizatorzy, największe tego typu wydarzenie na świecie. W zeszłym roku wzięło w nim udział ponad 75 tys. uczestników w 370 miejscach na całej Ziemi: w tym roku może być ich porównywalna liczba!


bieg tropem wilczym żołnierze wyklęci 1200.jpg
Zbiórka krwi i nawet 65 tys. uczestników. Przedstawiono szczegóły 9. Biegu "Tropem Wilczym"

Wszystko zaczęło się w roku 2011, kiedy to 1 marca ustanowiono Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Dwa lata później grupa pasjonatów i działaczy społecznych 1 marca postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Miał on charakter surwiwalowy i wzięło w nim udział ok. 50 uczestników. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. W tym roku, z powodu ograniczeń pandemicznych, bieg został przeniesiony na dzień 15 sierpnia.


Posłuchaj

2:53
Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Bieg wymyśliło kilkanaście osób, które chciało w 2013 roku pobiec, aby upamiętnić polskich bohaterów. Nie było ich wielu, ale już rok później było 1500 osób na warszawskim biegu – mówi Barbara Konarska, rzeczniczka biegu. – W kolejnym roku to było 40 miast w kraju, czwarta edycja wybiegła już z Polski. W tej chwili mówimy o największym biegu pamięci na świecie, bo poza Ameryką Południową biegną wszystkie kontynenty – wylicza.

– Biegnę po raz czwarty: zarówno po to, aby uczcić Żołnierzy Wyklętych, jak i po to, aby po prostu przebiec się w niedzielę rano - mówił jeden z uczestników poprzedniego biegu. – Zmęczenie się odczuwa, ale mógłbym jeszcze dalej biec, bez problemu – dopowiadał kolejny biegacz.

Ale to nie jest już tylko impreza biegowa, organizatorzy 15 sierpnia przygotowali szereg innych atrakcji. – Robimy też wesołe miasteczko dla dzieci, będą oczywiście rekonstruktorzy, też koncerty rockowe na żywo, będzie też można pobiesiadować – zachęca Barbara Konarska. – Ale najważniejsze, że między 10 a 14 stanie krwiobus i będzie można oddać krew – dodaje.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 13.08.2021
Godzina emisji: 15.42

pr

Polecane