Leworęczność ma swoje zalety. Z czym na co dzień mierzą się leworęczni?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Leworęczność ma swoje zalety. Z czym na co dzień mierzą się leworęczni?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Dziś Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych. Jak szacują eksperci, lewej ręki, jako dominującej, używa około 8–15 procent populacji. Z czym muszą na co dzień mierzyć się w świecie zdominowanym przez praworęcznych? Z jakimi trudnościami się spotykają? 

– Do lat osiemdziesiątych w Polsce pokutowało przeświadczenie, że osoby leworęczne warto przyuczyć do zmiany ręki dominującej. Dziś wiemy, że to praktyka szkodliwa dla rozwoju dzieci. Zdecydowanie lepiej pozwolić im być leworęcznymi i działać w zgodzie z naturą. W przeciwnym razie nakładamy na nie ryzyko związane z wystąpieniem licznych zaburzeń, takich jak kłopoty z pamięcią, koncentracją uwagi, poprawnym wysławianiem się, pisaniem i czytaniem. Na szczęście jest to praktyka, na którą obecnie decyduje się niewielu rodziców – wyjaśniła Adrianna Senczyszyn, psycholog i osoba leworęczna.     


Posłuchaj

3:36
Z czym mierzą się leworęczni? Jakie atuty ma posługiwanie się lewą ręką? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

           

Codzienność

– Na co dzień zupełnie nie pamiętam o tym, że jestem leworęczna. Najczęściej przypominają mi o tym pacjenci, a głównie seniorzy. Pytają o odczucia, opowiadają o członkach rodziny, którzy podobnie jak ja posługują się lewą ręką, lub o tym, że sami tacy byli, ale nauczono ich posługiwać się prawą. Raczej nie uskarżają się na tamte metody, ale wspominają, że pisanie lewą ręką nie było mile widziane. Co ciekawe, wielu z nich przywołuje postać Einsteina. W ten sposób zagadują, jakoby osoby leworęczne miały być bardziej uzdolnione. Badania tego jednak nie potwierdzają – opowiedziała psycholog.

Leworęczność u dzieci. Jak wspierać dziecko leworęczne w nauce pisania? / Doradca Rodzicielski Mariola Kurczyńska

Atuty leworęczności

– Są dwie dziedziny, w których możemy wykorzystać leworęczność. Pierwszą z nich jest sport, a głównie dyscypliny takie jak tenis czy szermierka, w których leworęczność daje pewne przewagi. Drugim obszarem, w którym można ją wykorzystać, jest przystosowywanie się do środowiska. Badania pokazują, że leworęczni łatwiej adaptują się do zmiennych warunków. Wszystko przez to, że codziennie funkcjonujemy w świecie praworęcznych. Naukowcy dowiedli, że nasza prawa ręka jest bardziej sprawna niż lewa osób praworęcznych. Gdybyśmy uszkodzili rękę dominującą, z większą łatwością bylibyśmy w stanie się przestawić – wyjaśniła. 

– Obecnie można spotkać wiele produktów dostosowanych do potrzeb leworęcznych. Należą do nich długopisy czy nożyczki, które uważam za bardzo przydatne. Wycinanie jest tym, co od zawsze sprawiało mi kłopot. Warto więc zaopatrzyć się w dostosowane narzędzia – dodała Adrianna Senczyszyn. 

Pierwsze oznaki leworęczności można zauważyć u dzieci już w wieku niemowlęcym. Za przyczynę uważa się silniejszy rozwój prawej półkuli mózgu, co objawia się większą sprawnością lewej strony ciała.
Wśród osób posługujących się lewą ręką jest wiele gwiazd. Należą do nich m.in.: Barack Obama, Paul McCartney, Angelina Jolie, Bill Gates, David Bowie czy Leonardo DaVinci.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Data emisji: 13.08.2021
Godzina emisji: 08.22

zch

Polecane