Bon turystyczny ma dwie przenikające się części: społeczną i gospodarczą. To prawie 1 mld zł, które już trafiły do przedsiębiorców i 3,5 mln dzieci cieszących się wypoczynkiem - mówił prezes POT @rszlachta podsumowując rok działania @Bon_Turystyczny.
— POT_GOV_PL (@POT_GOV_Pl) July 16, 2021
➡ https://t.co/6xS5IK264e pic.twitter.com/K8g2w93zz9
Polski Bon Turystyczny. Kto jeszcze może skorzystać z finansowego wsparcia?
Już 2,7 miliona Polaków aktywowało Polski Bon Turystyczny. Forma wsparcia dla rodzin oraz gospodarki, która ucierpiała na skutek pandemii, cieszy się sporą popularnością. Na czym polega? Kto może ubiegać się o dofinansowanie wyjazdu? O czym należy pamięć?
Zdj. ilustracyjne
Foto: Shutterstock
Pandemia koronawirusa spowodowała, że tego lata chętniej wypoczywamy w Polsce. W finansowaniu wypoczynku ma pomóc Polski Bon Turystyczny. To forma wsparcia dla rodzin z dziećmi. Z pomocą bonu można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, realizowane przez przedsiębiorców lub organizację pożytku publicznego, na terenie naszego kraju.
Wsparcie jest jednorazowe i wynosi 500 złotych na każde dziecko do 18 roku życia. Bon to również jedno dodatkowe świadczenie, w formie uzupełnienia, dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Wakacje dla dzieci
– W przeliczeniu na liczbę dzieci w kraju, z bonu skorzystało już co drugie z nich – mówił Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS. – Ciągle rośnie też liczba przedsiębiorców i organizacji, zaangażowanych w usługi związane z hotelarstwem, w których można zrealizować świadczenie. Obecnie mamy ich ponad 27 tysięcy – dodał.
– Nie mówimy tutaj tylko o noclegach. Hotel może wejść we współpracę z przewodnikami czy przewoźnikami i tworzyć w ten sposób kompleksowe oferty, które przyczynią się do wzrostu jego konkurencyjności na rynku. To wszystko sprawia, że obserwujemy wzrost zaufania do polskiej turystyki krajowej – zaznaczyła Elżbieta Wendeker, dyrektor departamentu Polskiego Bonu Turystycznego w Polskiej Organizacji Turystycznej.
Co należy zrobić?
Bon Turystyczny można wykorzystać w Polsce do opłacenia na przykład pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, jak też na koloniach lub obozach harcerskich, sportowych czy rekreacyjnych. Lista obiektów, w których można zrealizować świadczenie, dostępna jest na stronie internetowej Polskiej organizacji Turystycznej.
By otrzymać Bon Turystyczny, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Aby móc z niego skorzystać, należy okazać dokument podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Polski Bon Turystyczny ma formę elektroniczną i jest ważny do końca marca 2022 roku.
Aktywowałeś już swój @Bon_Turystyczny❓
— ZUS (@zus_pl) July 14, 2021
Zrób to już teraz, żeby móc nim płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne dla #dzieci.
✅ Jak uruchomić #BonTurystyczny?
✅ Jak nim płacić?
Tego dowiesz się z naszego miniporadnika👇#wakacje #turystyka #PUE #ZUS @POT_GOV_Pl pic.twitter.com/9VSKk6P9LS
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 13.08.2021
Godzina emisji: 06.20
zch/GOV