Leopard 2PL. Podczas Święta Wojska Polskiego warto zobaczyć go z bliska

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Leopard 2PL. Podczas Święta Wojska Polskiego warto zobaczyć go z bliska
Leopard 2PLFoto: Materiały Rheinmetall Landsysteme GmbH

W najbliższy weekend zorganizowanych zostanie kilkadziesiąt pikników. Na wielu z nich można będzie spotkać żołnierzy, przymierzyć hełmy, zobaczyć wojskowe pojazdy. Na przykład czołg Leopard. Jeździł nim nasz reporter, który z załogą rozmawiał o modyfikacji pojazdu do wersji 2PL.


wojsko żołnierz mundur wojsko polskie free shutt 1200 .jpg
Kwalifikacja wojskowa. Kto w tym roku powinien stawić się przed komisją?

 Elegancko się prowadzi, według instrukcji możemy rozwinąć prędkość do 68 km/h  podkreśla starszy szeregowy Jakub Staszak, kierowca czołgu.

 Namierzanie celu, dzięki sprzętowi, w jaki wyposażony jest Leopard 2PL, nie jest trudnym zadaniem. Została tam zamontowana nowa kamera, wykrywanie celu jest ułatwione  dodaje starszy szeregowy Mariusz Wieczerzak, działonowy.


Posłuchaj

3:30
Dlaczego warto z bliska zobaczyć czołg Leopard 2PL? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 Jazda Leopardem jest bardzo przyjemna, chyba że jeździ się po piachu, wtedy niezbędne są gogle. Polecam każdemu, żeby spróbował, jak sunie się taką maszyną, która waży 60 ton  mówi dowódca załogi czołgu Leopard PL2 o numerze bocznym 102 plutonowy Piotr Markiewicz i zachęca, aby podczas Święta Wojska Polskiego zobaczyć Leoparda 2PL z bliska.

 Na co dzień nikt nie wpuści nas do jednostki wojskowej, a podczas pokazów, które będą realizowane 15 sierpnia, będzie można wszystkiego dotknąć, porozmawiać z załogą. Żołnierze odpowiedzą na wszystkie pytania. No, prawie wszystkie  dodaje z uśmiechem plutonowy Markiewicz i podsumowuje: "Nasi pancerniacy są najlepsi!".

***

W ubiegłym roku zakończył się formalny proces odbioru kolejnej partii czołgów Leopard 2PL  modernizowane pojazdy trafiły na wyposażenie 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki.

Modernizacja czołgów 2A4 do standardu 2PL ma na celu poprawę bezpieczeństwa załóg, precyzji oraz siły rażenia. Projekt obejmuje między innymi wymianę hydraulicznych systemów stabilizacji armaty i napędu wieży na elektryczne, ulepszenie armaty gładkolufowej Rh-120 L44 i jej przystosowanie do nowych rodzajów amunicji, w tym programowalnej, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości użytkowania amunicji produkcji krajowej. 

Leopardy 2 PL rozpoczęły służbę / Polska Zbrojna

Leopard 2PL wyposażony jest także w nowe systemy optoelektroniczne: kamery termowizyjne III generacji typu KLW-1 Asteria w przyrządach obserwacyjno-celowniczych dowódcy i działonowego. Wieżę czołgu wyposażono w dodatkowe moduły opancerzenia i maty przeciwodłamkowe. Wewnątrz pojazd posiada nowe systemy przeciwpożarowe i przeciwwybuchowe. Zakres serwisu dotyczy wszystkich czołgów i jest realizowany głównie siłami polskiego przemysłu zbrojeniowego.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Lis
Data emisji: 13.08.2021
Godzina emisji: 07.48

mk/PAP

Polecane