Salon fryzjerski na każdym kroku. Wizyta w Osinowie Dolnym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Salon fryzjerski na każdym kroku. Wizyta w Osinowie Dolnym
Osinów Dolny. Fryzjerka Danuta Makuch strzyże jedną ze swoich stałych niemieckich klientek Margit WalkhoffFoto: PAP/EPA/PATRICK PLEUL

Osinów Dolny – mała wieś położona na terenie województwa zachodniopomorskiego w powiecie gryfińskim - to ewenement na skalę europejską. W liczącej 180 mieszkańców i 120 domów miejscowości znajduje się ponad 35 zakładów fryzjerskich. Znaczy to, że na jeden zakład fryzjerski przypada pięciu mieszkańców. Powód jest prosty – głównymi klientami są obywatele Niemiec, z którymi graniczy wieś.

fryzjer1200x660.jpg
Od lipca branża beauty musi korzystać z kas fiskalnych online. Co trzecia firma wciąż jej nie ma

Fryzjerskie centrum Europy?

Niegdyś okolice Osinowa Dolnego były znane z innej przyczyny – nieopodal znajduje się Cedynia, gdzie w 972 roku bitwę stoczyły wojska pierwszego władcy Polski Mieszka I i margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona. Dziś, ze względu na swoje położenie, tereny te kojarzą się z największym targiem przygranicznym w kraju. To właśnie wokół niego zaczęły powstawać pierwsze zakłady fryzjerskie.


Posłuchaj

2:00
Osinów Dolny. Tu na jeden zakład fryzjerski przypada pięciu mieszkańców (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Osinów Dolny mierzy się z pandemią

W wiosce możemy poczuć się jak za Odrą, bo na szyldach widnieją wyłącznie niemieckie napisy. Jednak samych Niemców w Osinowie Dolnym pojawia się mniej niż przed pandemią, mimo że nie zamknięto ani jednego lokalu. Jaki jest tego powód? – Może nie wiedzą, czy muszą mieć certyfikaty, czy trzeba mieć maseczki, czy nie. – Niemcy są po prostu biedniejsi i dlatego nie przyjeżdżają – zastanawiają się miejscowi fryzjerzy.

"Wszystko powoli się odradza"

Ze względu na tak licznie powstające lokale fryzjerskie jeden dla drugiego stanowi konkurencję. Właściciele prześcigają się w coraz to atrakcyjniejszych ofertach. – Popyt kształtuje podaż i odwrotnie. Jeżeli są klienci, to i cena jest konkurencyjna, w stosunku do tej samej usługi po stronie niemieckiej. Wszystko powoli się odradza, a to dzięki pracowitości ludzi – mówi jeden z nich. – Mam nadzieję, że nie będzie już czwartej fali pandemii – dodaje.

Wioska fryzjerów - Osinów Dolny/StrzałW10ke

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Marcin Kokolus (Polskie Radio Szczecin) 
Data emisji: 12.08.2021
Godzina emisji: 06.27

kr

Polecane