Sztuczna inteligencja przeciw człowiekowi? System "zwolnił" 150 pracowników

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sztuczna inteligencja przeciw człowiekowi? System "zwolnił" 150 pracowników
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock/MJgraphics

Dokładnie sto lat temu za sprawą sztuki "Uniwersalne Roboty Rossuma" czeskiego dramaturga Karela Čapka narodziło się słowo "robot", po raz pierwszy użyte, by opisać twory humanoidalne. Dziś nie tylko korzystamy ze sztucznej inteligencji  na co dzień, ale i ta jest zdolna kontrolować nasze życie, a nawet karierę. Przykładem jest jedna z rosyjskich firm, gdzie AI zadecydowała o kompetencjach pracowników, co poskutkowało zwolnieniem 150 osób.

AI decyduje o jakości pracy

Xsolla – przedsiębiorstwo oferujące usługę tzw. szybkiej płatności dla graczy postanowiło przeanalizować pracę swoich pracowników z użyciem sztucznej inteligencji oraz obróbki dużych ilości danych. System uznał wiele z zatrudnionych w firmie osób za niewystarczająco pracowite, więc dostały one wypowiedzenie.

– Jest to z gruntu złe. W ten sposób długofalowo nie może funkcjonować żaden przedsiębiorca. Kultury organizacyjnej nie tworzą sztuczna inteligencja i algorytmy, tylko człowiek – skomentował dr Maciej Kawecki z Instytutu Lema. Mimo to ciężko nie zadać pytania o wartość umiejętności pracownika w obliczu nowych technologii. Czy w przyszłości o kompetencjach w pracy będzie decydowała sztuczna inteligencja czy pracodawca? 


Posłuchaj

6:53
Zawodowe kompetencje a algorytmy. Ciemne strony sztucznej inteligencji (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nic nie zastąpi człowieka

– Wskazuje się trzy główne kierunki ograniczające jej rozwój. Jednym z nich jest etyka. Mechanizmy sztucznej inteligencji i sieci neuronowe, na których się opiera, nie mogą zastąpić człowieka – powtórzył gość "Trójki do Trzeciej", wyjaśniając, w jaki sposób polski kodeks pracy reguluje kwestię używania AI. – Polskie regulacje są tu dosyć restrykcyjne i mówią bardzo wyraźnie, kiedy mogą być wykorzystywane algorytmy i dane biometryczne. Dane biometryczne, czyli gromadzenie danych o mimice twarzy mogą być wykorzystywane tylko za zgodą pracownika, a bez zgody tylko fragmentarycznie. To epizodyczne, wyjątkowe przypadki. 

Stop nieracjonalnemu wykorzystywaniu technologii

– Nie powinniśmy mówić "stop" sztucznej inteligencji. Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje świat medycyny. Diagnostyka przy niektórych jednostkach chorobowych bez sztucznej inteligencji nie byłaby możliwa. Powinniśmy mówić "stop" nieracjonalnemu wykorzystywaniu technologii – podsumował dr Maciej Kawecki.

Lem: Widziałem przyszłość. Świat, który można było przewidzieć. | Maciej Kawecki | TEDxKatowiceSalon/TEDx Talks

***

Tyt audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: dr Maciej Kawecki (Instytut Lema)
Data emisji: 11.08.2021
Godzina emisji: 11.47

kr

Polecane