Bohdan Tomaszewski - legenda i symbol dziennikarstwa sportowego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bohdan Tomaszewski - legenda i symbol dziennikarstwa sportowego
Jan TomaszewskiFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Legendarny komentator sportowy, dziennikarz m.in. Polskiego Radia, Radia Wolna Europa, TVP, ale także scenarzysta i tenisista - Bohdan Tomaszewski. Gdyby żył, obchodziłby właśnie setne urodziny. Przez dziesięciolecia komentował dla Polaków najważniejsze wydarzenia sportowe, a na jego relacjach wychowywały się kolejne pokolenia komentatorów.


supron 1200.jpg
Andrzej Supron: zapasy są najbezpieczniejsze wśród sportów walki

Jeszcze przed wojną zaczął wyczynowo grać w tenisa i zdobył wicemistrzostwo Polski juniorów. W czasie wojny handlował mydłem i dorabiał jako ryksiarz. Był żołnierzem ZWZ-AK, walczył w Powstaniu Warszawskim. Tuż po wojnie zaczął karierę dziennikarską w "Kurierze Szczecińskim". W 1955 roku został sprawozdawcą radiowym, a później telewizyjnym. Komentował m.in. 12 letnich i zimowych igrzysk olimpijskich.


Posłuchaj

2:56
Wspomnienie o Janie Tomaszewskim w stulecie jego urodzin (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Kiedy się go słuchało, to była poezja: zasób i dobór słów, umiejętność porównań, odniesień pozasportowych – wspomina z podziwem Krzysztof Łoniewski, komentator sportowy Polskiego Radia. I dodaje: – Dla nas, dla mojego pokolenia jest punktem odniesienia.

Bohdan Tomaszewski o swoich początkach ze sportem i polskich sportowcach/YouTube Muzeum Historii Polski


– Dzisiaj dziennikarstwo sportowe można robić z domu. Ale tak naprawdę sportowców – ich trud, ich emocje, ich słabości, ich zwycięstwa – poznaje się, gdy się ich dobrze zna – tłumaczy dziennikarz Trójki. – I Bohdan Tomaszewski był właśnie kimś, kto podróżował ze sportowcami, z nimi przebywał, znał się z nimi – wskazuje.

Bohdan Tomaszewski u Włodzimierza Szaranowicza – 1/2/YouTube Krzysztof Tomaszewski


Bohdan Tomaszewski PAP 1200_660.jpg
Wspominamy Bohdana Tomaszewskiego - POSŁUCHAJ

– Ewidentnie dla pokolenia, które było trochę przede mną, pan Bohdan był wzorcem. Gdyby młodzi komentatorzy mieli ochotę go posłuchać, coś od niego zaczerpnąć, to byłoby super – dodaje Krzysztof Łoniewski. – Ale nie mam takiego wrażenia...

Bohdan Tomaszewski u Włodzimierza Szaranowicza – 2/2/YouTube Krzysztof Tomaszewski


Bohdan Tomaszewski zmarł w roku 2015 w wieku 94 lat. 


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 10.09.2021
Godzina emisji: 17.50

pr

Polecane