Kino, które wzrusza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kino, które wzrusza
kadr z filmu "Joanna"Foto: źr. stopklatka

Na ekrany kin wchodzi najnowszy film Feliksa Falka „Joanna”. Wielu krytyków twierdzi, że to najlepsze dzieło w jego dorobku.

Posłuchaj

Kino, które wzrusza
+
Dodaj do playlisty
+

Feliks Falk pokazuje w "Joannie" tragiczną historię młodej kelnerki, która w czasie okupacji zaopiekowała się żydowską dziewczynką.

Reżyser powiedział, że szukał interesującej historii, którą mógłby wykorzystać w swoim filmie. W końcu znalazł informację o dziewczynce, której mama została aresztowana w czasie ulicznej łapanki. Ona sama ukryła się w tym czasie w kościele. Tam spotkała nieznajomą kobietę, która się nią zaopiekowała. Od opisu tego wydarzenia zaczyna się jego film.

- Potem napisałem oryginalną historię. To był impuls i poszło mi dość łatwo. Zwykle nie pisze się tak łatwo – przyznał.   

Autor „Wodzireja” i „Komornika” stwierdził, że fabuła filmu jest skomplikowana. - To dość powikłana historia, ale chyba trzyma w napięciu skoro ludzie nie wychodzą z kina, a potem twierdzą, że się wzruszyli – powiedział.  

Falk przyznał, że pisząc scenariusz od razu myślał o Urszuli Grabowskiej, którą teraz możemy oglądać w roli głównej. Przyszła mu do głowy, choć aktorka wcześniej nie miała żadnych wyrazistych ról filmowych, a w telewizji grała  mniej ważne postacie.  

– Znałem jej potencjał, poza tym wyróżniała się przedwojenną urodą dziewczyny z dobrego domu – powiedział.

„Joanna” została doceniona na ostatnim festiwalu filmowym w Gdyni, gdzie zdobyła aż cztery nagrody m.in. za reżyserię i za scenariusz.

Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć "Kino, które wzrusza" w boksie "Posłuchaj".

Audycji "Fajny film wczoraj widziałem" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 10.30.

(miro)

Polecane