Jak pisać kryminały? Katarzyna Bonda w Trójce (Trójka literacka)
Świat złoczyńców i niegodziwości. Katarzyna Bonda o kryminałach
2021-08-08, 14:08 | aktualizacja 2021-08-08, 15:08
Agatha Christie z całą pewnością jest matką gatunku, ale ona pisała w innych czasach. Współczesne kryminały są zdecydowanie ostrzejsze. Uwiecznione na ich kartach postaci policjantów i prokuratorów klną, piją… Czy stereotyp, że to typowo męska literatura, jeszcze funkcjonuje? Skąd autorka bierze pomysły na tworzenie kolejnych historii? O kryminałach, bohaterach i spisywaniu ich przygód z Katarzyną Bondą rozmawiała Magdalena Złotnicka.
Kryminały to literatura, która zwłaszcza w wakacje cieszy się dużą popularnością. – Nie ma nic lepszego, gdy się leży na plaży, z ulubionym napojem w ręku i czyta o różnych niegodziwościach. To rozrywka, w której czujemy się bezpiecznie i dobrze, a jednocześnie doświadczamy emocji i niskich wibracji. To normalne, że ich potrzebujemy. Świat nie składa się jedynie z różowych jednorożców – mówiła Katarzyna Bonda.
– W porównaniu z konkurencją, piszę dosyć lekko i wprowadzam wiele humoru. To zabieg wzięty z rzeczywistości. Policjanci, którzy pracują w wydziałach kryminalnych, jak i osoby zajmujące się tego typu działalnością, mają kostyczne poczucie humoru, które bardzo mi odpowiada. Staram się rozbijać budowaną atmosferę właśnie takimi elementami – mówiła autorka.
Posłuchaj
35:34
Dodaj do playlisty
Kryminały
Czy praca nad kryminałem męczy? Czy po ukończeniu nowej książki pisarka odczuwa zmęczenie i ciężar gatunku, którym się zajmuje? – Wręcz tęsknię. Gdy napiszę książkę, pojadę na urlop i przebywam w rzeczywistości, czegoś mi brakuje. Z moimi bohaterami cały czas prowadzimy różne zadania i rozwiązujemy zagadki. To uzależnia. Stąd tak wielu pisarzy tworzy masowo i nałogowo. To bierze się z poczucia przestrzeni. Szczerze mówiąc, sama najlepiej odpoczywam, gdy jestem w zapisie. Czyszczę wtedy umysł i wyłączam się z rzeczywistości. Codziennym czynnościom, takim jak opłacanie rachunków, lubię oddawać się dopiero gdy danego dnia postawę przynajmniej trzydzieści tysięcy znaków – mówiła pisarka.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Serie o bohaterze
– Zarówno autor jak i czytelnicy przywiązują się do bohatera. Wielkim zaszczytem jest, gdy czytelnicy czekają na kolejne przygody. To z tej przyczyny, że rynek autorów i literatury kryminalnej jest tak duży. Bez trudu można w nim przebierać. Jeśli jako autor dostaję informację, że ludzie chcą inwestować w moją książkę, wziąć ją ze sobą na urlop, schować do torebki i poświęcić na jej przeczytanie kawał swojego życia, to jest to wielki zaszczyt – podkreśliła Katarzyna Bonda.
– Poza tym, ja nie wymyślam tych przygód. One pojawiają się same. To bohater mnie prowadzi. W trakcie zapisu powstają sceny. Ten proces jest magiczny i sekretny. Sama, do tej pory nie rozumiem jego działania. Mimo że piszę już siedemnaście lat. Nawet teraz gdy o tym mówię, brzmi to dziwacznie – dodała.
Rynek literacki
– Obserwuję rynek od dawna. Widzę, jak się zmienia i przeistacza. Kryminały są dziś zupełnie inne od tych, które publikowano, gdy zaczynałam pisać. Myślę, że to nie koniec. Transformacja cały czas będzie postępować. To cudowne. Kryminały to gatunek, który nigdy się nie skończy i w którym cały czas będzie można się rozwijać – podsumowała.
Jak zacząć pisać? [Katarzyna Bonda] / Akademia Zarządzania i Rozwoju
Katarzyna Bonda jest autorką bestsellerowych powieści kryminalnych i uchodzi za jedną z najpopularniejszych pisarek w Polsce. Ukończyła studia na kierunku scenopisarstwo. Pracowała jako dziennikarska. W 2007 roku zadebiutowała powieścią kryminalną "Sprawa Niny Frank". Obecnie, poza pisarstwem, prowadzi zajęcia w szkole kreatywnego pisania. Książki Katarzyny Bondy sprzedały się w Polsce w nakładzie przekraczającym dwa i pół miliona egzemplarzy. Powieści autorki są wydawane w piętnastu krajach.
***
Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Katarzyna Bonda (autorka kryminałów)
Data emisji: 08.08.2021
Godzina emisji: 13.08
zch