Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego: z fotografii Eugeniusza Lokajskiego bije nadzieja i humanizm

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego: z fotografii Eugeniusza Lokajskiego bije nadzieja i humanizm
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski podczas otwarcia wystawy fotografii Eugeniusza Lokajskiego ps. "Brok" w Muzeum Powstania Warszawskiego w 2008 rokuFoto: PAP/Paweł Kula

– Fenomenem Eugeniusza Lokajskiego jako fotografa jest to, że on potrafił popatrzeć ludziom w twarze – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Muzeum Powstania Warszawskiego wznowiło edycję albumu ze zdjęciami Eugeniusza Lokajskiego ps. "Brok". Wiele jego zdjęć stało się ikonicznych i kojarzymy Powstanie Warszawskie z jego zdjęciami.

brok pasta 1200.jpg
Olimpijczyk, który ocalił miasto od zapomnienia. Powstańcza Warszawa na zdjęciach Eugeniusza Lokajskiego ps. "Brok"

Eugeniusz Lokajski przed wojną był wybitnym sportowcem, rekordzistą Polski w rzucie oszczepem i wicemistrzem świata w pięcioboju. Uczestniczył też w Letnich Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. Obok sportu jego pasją była fotografia.

Posłuchaj

13:47
Jan Ołdakowski o kolekcji fotografii Eugeniusza Lokajskiego ps. "Brok" przedstawiających Powstanie Warszawski (Letni salon Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Fotografie inne niż wszystkie

 Fenomenem Lokajskiego jako fotografa jest to, że on potrafił popatrzeć ludziom w twarze. Na jego zdjęciach widzimy powstańców warszawskich, których twarze promienieją różnymi uczuciami. Promienieją jasnością, takim poczuciem, że walczą w słusznej sprawie  opisywał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Podkreślił, że ta kolekcja powstańczych zdjęć "stawia na pierwszym planie człowieka jako takiego".  Z tej kolekcji bije nadzieja i humanizm  dodał.

Najczęściej czytane

***

Tytuł audycji: "Letni salon Trójki"
Prowadził: Marcin Jagiełowicz
Gość: Jan Ołdakowski
Data emisji: 06.08.2021
Godzina emisji: 08.45

st

Polecane