Jak nie marnować żywności? Trzy praktyczne wskazówki
2021-08-05, 15:08 | aktualizacja 2021-08-10, 14:08
W ciągu roku Polacy wyrzucają pięć mln ton żywności. Oznacza to, że co sekundę w koszu lądują 92 kilogramy jedzenia, czyli tyle samo, ile ważą 184 bochenki chleba. Na całym świecie marnuje się jedna trzecia globalnej produkcji żywności. – To bardzo dużo, zważywszy na to, że 868 mln ludzi na świecie cierpi z powodu głodu – zauważyła koordynatorka kampanii edukacyjnych Anna Urbańska.
Jak na zakupy, to z listą
Dlaczego więc marnujemy żywność? Jak informuje Anna Urbańska, polscy konsumenci odpowiadają za 60 proc., czyli 3 mln ton wyrzucanego jedzenia. – Główną przyczyną jest nasz brak czasu. Wszyscy lubimy robić zakupy raz na jakiś czas. Jak już wybieramy się samochodem do dyskontu, żeby było taniej, to kupujemy bez listy zakupów. Kiedy jesteśmy w czasie zakupów głodni, w koszyku ląduje więcej.
Posłuchaj
"Pierwsze wchodzi, pierwsze wychodzi"
Jedna z zasad, którą warto stosować, by ograniczyć marnowanie jedzenia, brzmi "pierwsze wchodzi, pierwsze wychodzi". – Ważne jest, żeby w pierwszej kolejności zużywać te produkty, które leżą w lodówce najdłużej, dzięki czemu się nie zepsują – tłumaczy Anna Urbańska.
Przechowywanie jedzenia na wyższym poziomie
Kolejnym sposobem na nie marnowanie żywności jest przechowywanie jej w odpowiednich opakowaniach. – To opakowania próżniowe czy zawierające specjalne bariery, które przedłużają przydatność tych produktów do spożycia, chroniąc je przed organizmami, światłem dziennym czy dostępem powietrza – tłumaczy gość Trójki.
Marnowanie jedzenia - problem globalny (TOO GOOD TO WASTE)/Bank Żywności w Olsztynie
***
Tytuł audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: Anna Urbańska (koordynatorka kampanii edukacyjnych)
Data emisji: 05.08.2021
Godzina emisji: 15.15
kr