"Prezydent Paderewski" na STT i festiwalu Dwa Teatry 2021
2021-08-08, 21:08 | aktualizacja 2021-08-29, 18:08
Na XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej czekaliśmy dwa lata. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią odbędzie się on między 17 a 20 września i po raz pierwszy – w Zamościu. Na Scenie Teatralnej Trójki rozpoczynamy przypominanie sześciu słuchowisk wybranych do konkursu.
W konkursie części radiowej Dwóch Teatrów anteny Polskiego Radia oraz rozgłośnie regionalne zaprezentują po trzy słuchowiska z lat 2019 i 2020.
"Prezydent Paderewski" Marka Kochana otwiera tę prezentację naszych propozycji konkursowych.
Polecamy,
Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.
Poniżej artykuł, który towarzyszył premierze 20 stycznia 2019 roku.
***
Marek Kochan otrzymał w 2018 roku wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie na Nową Polską Sztukę Teatralną "Niepodlegli", zorganizowanym przez PKO BP i Teatr Polski w Warszawie. W 2019 roku, 17 stycznia, minęła setna rocznica powstania polskiego rządu, na którego czele stanął… artysta – Ignacy Jan Paderewski. Trójkową premierę słuchowiska zrealizowanego na podstawie tej sztuki i wyreżyserowanego przez autora zaplanowaliśmy na 20 stycznia.
Jest to pierwsza zarazem sztuka Marka Kochana utrzymana w klimacie historical fiction. Czy prezydentem Polski w 1922 roku mógł zostać nie Gabriel Narutowicz, lecz wielki polski pianista? Marek Kochan dogłębnie zbadał historię politycznego zaangażowania Ignacego Jana Paderewskiego, między innymi dotarł do pamiętników artysty, w których jednak nie znalazł odpowiedzi na pytania stawiane podczas pracy nad sztuką. Wpadł na pomysł przyjrzenia się postaci wirtuoza poprzez jego relacje z… jasnowidzem, inżynierem Stefanem Ossowieckim. W sztuce "Prezydent Paderewski" obok tych dwóch głównych postaci umieścił także marszałka Józefa Piłsudskiego, który również spotykał się z Ossowieckim.
Obok więc motywów politycznych w sztuce pojawiają się wątki ezoteryczne. W przypadku postaci Ignacego Jana Paderewskiego, polityka, który osiągnął tak wiele, Marek Kochan podkreśla wyjątkowość jego zaangażowania w sprawę polską i to, że nie związał się z żadną partią. Dla premiera w powstałym w 1919 roku rządzie "jedynym stronnictwem" była Polska. Skądinąd wiadomo, że już w grudniu tego roku podał się on do dymisji, a w 1922 roku, po przerwie, powrócił do koncertowania. Czy na tamte wydarzenia miały wpływ wizje Stefana Ossowieckiego?

W rolach głównych reżyser obsadził: Olgierda Łukaszewicza (Paderewski), Henryka Talara (Ossowiecki) oraz Mariusza Bonaszewskiego (Piłsudski!).
To druga w 2019 roku premiera. Poprzedziła ją tradycyjna rozmowa z autorem i reżyserem słuchowiska.
***
Marek Kochan – "Prezydent Paderewski"
Premiera: 20 stycznia 2019, godz. 20.05
Powtórka: 8 sierpnia 2021, godz. 20.05
Autor i reżyser oraz twórca oprawy muzycznej – Marek Kochan
Reżyser dźwięku – Maciej Kubera
Występują
Olgierd Łukaszewicz – Ignacy Jan Paderewski
Henryk Talar – Stefan Ossowiecki
Mariusz Bonaszewski – Józef Piłsudski
oraz
Marek Lewandowski – Roman Dmowski
Robert Czebotar – prof. Prosper Szmurło
Mirosław Zbrojewicz – prof. Mieczysław Wolfke
Ewa Kania – Eusapia Palladino
Marzena Trybała - Helena Górska-Paderewska
Marcin Troński – płk Albin Ryś-Bohoboyski
Olga Omeljaniec – baronowa Rozencwajg
Mateusz Kwiecień – Kryspin Dzieduszycki, gracz
Szymon Rząca – Kręcisław Wrona, totumfacki Paderewskiego
Czas trwania – 51'30"