"Prezydent Paderewski" na STT i festiwalu Dwa Teatry 2021

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Prezydent Paderewski" na STT i festiwalu Dwa Teatry 2021
Marek Kochan Foto: Agnieszka Furtak-Bilnik/Polskie Radio

Na XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej czekaliśmy dwa lata. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią odbędzie się on między 17 a 20 września i po raz pierwszy – w Zamościu. Na Scenie Teatralnej Trójki rozpoczynamy przypominanie sześciu słuchowisk wybranych do konkursu.

W konkursie części radiowej Dwóch Teatrów anteny Polskiego Radia oraz rozgłośnie regionalne zaprezentują po trzy słuchowiska z lat 2019 i 2020.

"Prezydent Paderewski" Marka Kochana otwiera tę prezentację naszych propozycji konkursowych.

Polecamy,

Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.

Poniżej artykuł, który towarzyszył premierze 20 stycznia 2019 roku.

***

Marek Kochan otrzymał w 2018 roku wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie na Nową Polską Sztukę Teatralną "Niepodlegli", zorganizowanym przez PKO BP i Teatr Polski w Warszawie. W 2019 roku, 17 stycznia, minęła setna rocznica powstania polskiego rządu, na którego czele stanął… artysta – Ignacy Jan Paderewski. Trójkową premierę słuchowiska zrealizowanego na podstawie tej sztuki i wyreżyserowanego przez autora zaplanowaliśmy na 20 stycznia. 

Jest to pierwsza zarazem sztuka Marka Kochana utrzymana w klimacie historical fiction. Czy prezydentem Polski w 1922 roku mógł zostać nie Gabriel Narutowicz, lecz wielki polski pianista? Marek Kochan dogłębnie zbadał historię politycznego zaangażowania Ignacego Jana Paderewskiego, między innymi dotarł do pamiętników artysty, w których jednak nie znalazł odpowiedzi na pytania stawiane podczas pracy nad sztuką. Wpadł na pomysł przyjrzenia się postaci wirtuoza poprzez jego relacje z… jasnowidzem, inżynierem Stefanem Ossowieckim. W sztuce "Prezydent Paderewski" obok tych dwóch głównych postaci umieścił także marszałka Józefa Piłsudskiego, który również spotykał się z Ossowieckim.

Obok więc motywów politycznych w sztuce pojawiają się wątki ezoteryczne. W przypadku postaci Ignacego Jana Paderewskiego, polityka, który osiągnął tak wiele, Marek Kochan podkreśla wyjątkowość jego zaangażowania w sprawę polską i to, że nie związał się z żadną partią. Dla premiera w powstałym w 1919 roku rządzie "jedynym stronnictwem" była Polska. Skądinąd wiadomo, że już w grudniu tego roku podał się on do dymisji, a w 1922 roku, po przerwie, powrócił do koncertowania. Czy na tamte wydarzenia miały wpływ wizje Stefana Ossowieckiego?

Obsada sztuki "Prezydent Paderewski" (fot. Marta Rebzda) Obsada sztuki "Prezydent Paderewski" (fot. Marta Rebzda)

W rolach głównych reżyser obsadził: Olgierda Łukaszewicza (Paderewski), Henryka Talara (Ossowiecki) oraz Mariusza Bonaszewskiego (Piłsudski!).


To druga w 2019 roku premiera. Poprzedziła ją tradycyjna rozmowa z autorem i reżyserem słuchowiska.


***

Marek Kochan – "Prezydent Paderewski"
Premiera: 20 stycznia 2019, godz. 20.05

Powtórka: 8 sierpnia 2021, godz. 20.05


Autor i reżyser oraz twórca oprawy muzycznej – Marek Kochan

Reżyser dźwięku – Maciej Kubera

Występują

Olgierd Łukaszewicz – Ignacy Jan Paderewski
Henryk Talar – Stefan Ossowiecki
Mariusz Bonaszewski –  Józef Piłsudski

oraz

Marek Lewandowski – Roman Dmowski
Robert Czebotar – prof. Prosper Szmurło
Mirosław Zbrojewicz – prof. Mieczysław Wolfke
Ewa Kania – Eusapia Palladino
Marzena Trybała - Helena Górska-Paderewska
Marcin Troński – płk Albin Ryś-Bohoboyski
Olga Omeljaniec – baronowa Rozencwajg
Mateusz Kwiecień – Kryspin Dzieduszycki, gracz
Szymon Rząca – Kręcisław Wrona, totumfacki Paderewskiego

Czas trwania – 51'30"

Polecane