Po raz 25. w Gdańsku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Po raz 25. w Gdańsku
25. Festiwal Szekspirowski w GdańskuFoto: mat. promocyjne

Po raz 25. w Gdańsku odbywa się Festiwal Szekspirowski. Po raz pierwszy – bez jego twórcy i dyrektora prof. Jerzego Limona. Po raz ostatni spotkaliśmy się z nim 29 listopada 2020 roku. Profesor zapowiadał wtedy 24. festiwal – bez widzów, transmitowany w sieci. Pora też była nietypowa, bo późnojesienna.

W "Trójce pod Księżycem"  zgodnie z naszą wieloletnią tradycją – relacjonujemy festiwal jubileuszowy, już po półmetku, odtwarzając jedynie głos profesora, bo też ta, 25. edycja dedykowana jest jego pamięci.

Festiwal Szekspirowski to: prezentacja zagranicznych spektakli szekspirowskich, pokaz trzech przedstawień polskich nominowanych do nagrody Złotego Yoricka oraz SzekspirOFF. W tym roku w programie towarzyszącym znalazło się spotkanie z cyklu "Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle".

Wszystkie przedstawienia pokazywane są live, poza dwoma z Japonii w wersji wideo.

Do udziału w tym wydaniu TPK zaprosiliśmy: selekcjonera spektakli nominowanych do Złotego Yoricka – Łukasza Drewniaka, odpowiedzialną za prezentacje w nurcie off Katarzynę Knychalską oraz reprezentujące Gdański Teatr Szekspirowski Joannę Śnieżko-Misterek, koordynującą program festiwalu, i Magdalenę Hajdysz, rzecznik GTS. Niespodziewanie naszym gościem była także pani Agata Grenda, od 1 września 2021 r. nowa dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Udało nam się również połączyć z krytykiem Tomaszem Domagałą, który zdążył obejrzeć większość festiwalowych pokazów z nurtu głównego.

Baszka Marcinik i prof. Jerzy Limon Foto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio Baszka Marcinik i prof. Jerzy Limon Foto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Porozmawialiśmy więc o Szekspirze naszych czasów, choć już nie będziemy mieli szansy dyskutować o nim z twórcą Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – człowiekiem, który do naszych spotkań wnosił gigantyczną wiedzę i niepowtarzalny humor, a te cechy tego rodzaju spotkań rzadko występują w parze.

Łączy nas więc radość, że dzieło profesora nie zostało zaprzepaszczone, a także niedowierzanie, że nie ma go z nami, i żal, bo jakże to tak: odejść bez uprzedzenia i bez naszej zgody?

Posłuchaj

1:54:40
Półmetek 25. Festiwalu Szekspirowskiego (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+
 

PS – ale jakże ważne! Piątego sierpnia Janusz Majewski kończy 90 lat. Cóż możemy uczynić? Dedykować mu muzyczną część TPK. Noc tę spędzimy więc, swingując w ślad za "Excentrykami" jubilata.

Baszka Marcinik i Janusz Majewski  Baszka Marcinik i Janusz Majewski (fot. Wojciech Dorosz)

***

Na "Trójkę pod Księżycem" w piątek (6 sierpnia) od godz. 00.05 do godz. 02.00 zapraszają Barbara Marcinik, Andrzej Dubas, realizator z Radia Gdańsk, oraz Aleksandra Kaczkowska, wydająca program, odpowiedzialna zarazem za muzykę, która nam towarzyszy.

(tekst: Barbara Marcinik)

Polecane