Owce – ekologiczne kosiarki pałacowych trawników

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Owce – ekologiczne kosiarki pałacowych trawników
Owce wrzosówkiFoto: shutterstock.com/Niall F

Od kilku lat coraz głośniej mówi się o tym, że koszenie trawników jest nieekologiczne i lepiej zostawić je w stanie dzikim. Jednak jest miejsca, gdzie znaleziono równie ekologiczną alternatywę. Zatrudniono tam... 10 owiec, które do końca września będą miały jedno zadanie: pielęgnować "zielony dywan".


niedźwiedź kosz na śmieci odpady 1200.jpg
Goście z lasu. Dzikie zwierzęta coraz chętniej odwiedzają miasta

Kosiarka hałasuje, produkuje spaliny, liście i łodygi ściętej trawy, schnąc, emitują toksyczne substancje, ścinanie powoduje wysuszanie podłoża oraz, last but not least, giną owady zapylające: oto główne argumenty ekologów przeciwko mechanicznemu koszeniu traw. Jednak pasące się owce to co innego: "koszą" trawę wolniej, dzięki czemu zdąży ona odrosnąć, to, co skoszą, jedzą, znika więc problem odpadów, nie hałasują i nie trują środowiska. Można powiedzieć, że same plusy! 


Posłuchaj

2:52
Owce zadbają o pałacową zieleń (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W romantycznym ogrodzie księżnej Radziwiłłowej owce pasły się już przed wiekami, przede wszystkim stanowiły jednak element ozdobny. Teraz 10 owiec wrzosówek ma poważne zadanie: pielęgnację ogrodowej zieleni. – Okazuje się, że to wychodzi dużo taniej niż zatrudnienie 10 ogrodników – śmieje się Monika Antczak, kurator Muzeum w Nieborowie i Arkadii, która zatrudniła zwierzęta jako "konserwatorów zieleni".

Teren nie jest mały: 15 hektarów. Czy owce podołają takiemu zadaniu? – Skoro górale wypasają owce na wielohektarowych halach górskich, to i tutaj sobie poradzą – zapewnia pałacowy ogrodnik Dariusz Oksztańczyk. – Jednak tutaj mają lepiej, bo teren jest nizinny – dodaje.

Lubin. Ekologiczne kosiarki już pracują/YouTube TV Regionalna pl


Na razie owce wzięto do pałacu w Nieborowie "na próbę", do końca września. Jeśli się sprawdzą, w przyszłym roku zostaną "zatrudnione" na stałe.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorka materiału reporterskiego: Katarzyna Grabowska (Radio Łódź)
Data emisji: 04.08.2021
Godzina emisji: 18.14

pr

Polecane