Brownie dla krwiodawcy. Niezwykła inicjatywa krakowskich restauratorów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Brownie dla krwiodawcy. Niezwykła inicjatywa krakowskich restauratorów
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Pressmaste

Wakacje to czas, kiedy punkty krwiodawstwa świecą pustkami. Kraków walczy o to, by krwi nie zabrakło, a pomagają w tym lokalni restauratorzy. Coraz więcej lokali zgłosiło chęć udziału w akcji, w ramach której po okazaniu zaświadczenia o oddaniu krwi można za darmo dostać smakołyk, kawałek ciasta czy  kawę.

Andrzej Lis Forum krwiodawstwo 1200.jpg
Krwiodawca rekordzista. Reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ]

Z punktu krwiodawstwa do restauracji

Inicjatywę zapoczątkował właściciel jednej z krakowskich restauracji Krzysztof Dąbrowa. Zauważył on, że regionalne centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa odwiedza mało osób. Zaprosił więc krwiodawców na ciasti i kawę, opublikował post w mediach społecznościowych i... lawina ruszyła. Za jego przykładem poszli inni lokalni restauratorzy.

Posłuchaj

2:49
Restauratorzy w Krakowie zachęcają krwiodawców, oferując im bezpłatne posiłki w dniu pobrania krwi (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– U nas można dostać darmowe brownie. Zapraszamy również na wybrany napój – kawę, herbatę lub lemoniadę. W innych lokalach można wpaść na darmowe piwo lub drinka, na pizzę, kawę, sernik – wymienia Krzysztof Dąbrowa. – Jest nam strasznie milo, bo akcja była bardzo spontaniczna. Po oddaniu krwi można zrobić sobie trasę po krakowskich knajpkach, kawiarniach, restauracjach i spróbować różnych rzeczy dlatego, że oddało się krew, która może uratować czyjeś życie – mówi.

Krew potrzebna od zaraz

By otrzymać darmowy posiłek, wystarczy pokazać obsłudze lokali potwierdzenie oddania krwi lub książeczkę krwiodawcy z pieczątką. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie czeka na krew wszystkich grup, jednak najbardziej pożądane są grupy ARhD+, jak również RhD−, czyli A, B, AB i 0.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Masztalerz
Data emisji: 04.08.2021
Godzina emisji: 16.39

kr

Polecane