"Jedyny dzień w roku, kiedy potrafimy się zjednoczyć". Paweł Kowal o obchodach Powstania Warszawskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Jedyny dzień w roku, kiedy potrafimy się zjednoczyć". Paweł Kowal o obchodach Powstania Warszawskiego
Paweł KowalFoto: PR

– Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego to jedyny dzień w roku, kiedy mimo wszystko, ciężka polska polityka trochę potrafi zelżeć, a z drugiej strony ludzie się integrują, mają poczucie jedności i głębsze poczucie tożsamości – powiedział w "Letnim salonie Trójki" Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej.

Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Bój o wyzwolenie stolicy miał trwać kilka dni, powstańcy bronili się jednak znacznie dłużej. W tym roku przypada 77. rocznica tego zrywu.

Muzeum Powstania Warszawskiego 1200.jpg
"Brak wykształcenia historycznego". Prof. Odziemkowski o publikacji "Newsweeka" nt. Powstania Warszawskiego

 Wczorajszy wieczór spędziłem w Muzeum Powstania Warszawskiego. To jest moje macierzyste miejsce jako jednego ze ścisłej grupy jego twórców. To jedno z moich najważniejszych życiowych doświadczeń. Budowa Muzeum Powstania Warszawskiego to współpraca z Janem Ołdakowskim, Leną Cichocką, Darkiem Gawinem, Pawłem Ukielskim. Przede wszystkim jednak chciałbym wspomnieć tych, którzy nie żyją: Lecha Kaczyńskiego, Joannę Bojarską, Michała Borowskiego, wybitnego architekta, wielkiego urbanistę, który widział sens budowy tego projektu  podkreślił polityk.  


Obchody rocznicy powstania

Posłuchaj

14:08
Paweł Kowal o obchodach Powstania Warszawskiego (Letni Salon Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak podkreślił gość radiowej Trójki, pamięć o powstaniu z 1944 roku to nasze wspólne dzieło.  Dlatego nie ma sensu w dzień upamiętnienia tej rocznicy debatować o jego słuszności. Wydaje mi się, że każdy, kto rozumie politykę, dynamikę wydarzeń, potrafi we właściwym kontekście historycznym ocenić powstanie  podsumował. 

***

Tytuł audycji: Letni salon Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Paweł Kowal (KO)
Data emisji: 02.08.2021 
Godzina emisji: 08.45

kmp/zch

Polecane