Wypoczynek w domku na kółkach. Reportaż "Mój kamper, moja wolność" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wypoczynek w domku na kółkach. Reportaż "Mój kamper, moja wolność" [POSŁUCHAJ]
W 2021 roku zarejestrowano w sumie 2191 nowych samochodów kempingowych, co jest ponad dwukrotnie lepszym wynikiem w porównaniu do 2020 r., kiedy zarejestrowano 949 nowych.Foto: shutterstock.com/Andrey Armyagov

Od kilku lat widać coraz większe zainteresowanie podróżowaniem kamperami lub z przyczepą. To forma wypoczynku chętnie wybierana przez tych, którzy lubią czuć wolność i niezależność. Rozwój tego typu turystyki przyspieszyła pandemia. W 2021 roku zainteresowanie karawaningiem jest dwukrotnie większe niż w roku poprzednim. Jak wyglądają wakacje w domu na kółkach? 

Posłuchaj

13:41
"Mój kamper, moja wolność" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wolność

– Podróżujących kamperem można znaleźć wszędzie. Prowadzę grupę na jednym z portali społecznościowych. Czasami, gdy ktoś dzieli się swoim doświadczeniem z podróży i kosztami, które musiał ponieść, pojawiają się głosy, że w takiej cenie można było spędzić wakacje w hotelu i korzystać z wielu wygód. Ja tak nie uważam. Gdy wybieram się w podróż do Grecji, muszę pokonać również inne kraje. Nie spieszymy się, zatrzymujemy w wybranych miejscach i zwiedzamy – mówił jeden z bohaterów reportażu. – Codziennie nocujemy w innym mieście, we własnej pościeli, z dostępem do własnej łazienki i kuchni. Od nikogo nie jesteśmy zależni. Ważne tylko, by mieć pieniądze na paliwo. Zupełnie nie wyobrażam sobie przez tydzień spać w jednym hotelu, siedzieć na tym samym balkonie z widokiem na niezmieniający się basen. Wolę wsiąść w kampera i pojechać nawet tylko kilka kilometrów, by zmienić otoczenie – dodał. 

Niezależność

– Gdy nie ma w pobliżu żadnej restauracji czy baru, trzeba sobie radzić samemu. Gotujemy obiady, kolacje, choć czasami udaje nam się gdzieś zatrzymać. Sami możemy jednak przygotować wszystko: kiełbaskę, boczuś, a nawet schabowy. Dziś też sami robimy obiad. Zjemy, a potem planujemy pójść popływać pontonem, który zabraliśmy ze sobą. Pogoda dziś zachęca do odpoczynku nad wodą. Wieczór spędzimy pewnie w równie miły sposób – opowiadała jedna z podróżujących kobiet.

Karawaning

Karawaning to również kultura. – Mamy taki zwyczaj, że nie mówimy sobie na "pan" czy "pani". Poza tym pozdrawiamy się na drogach i staramy się sobie odmachiwać. W ostatnich dwóch latach ten zwyczaj trochę zamiera. Na drogach spotkać można coraz więcej nowych osób, które nie wiedzą o jego istnieniu. Podróżuję kamperem od ponad trzydziestu lat. Moja w tym rola, by przekazać tę wiedzę i zachęcić do takiej formy wypoczynku – wyjaśnił kamperowiec. 

***

Tytuł reportażu: "Mój kamper, moja wolność" 
Autorka reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 03.08.2021
Godzina emisji: 18.37

zch/kr


Polecane