Niezwykły tydzień z językiem polskim. Trwa Festiwal Stolica Języka Polskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niezwykły tydzień z językiem polskim. Trwa Festiwal Stolica Języka Polskiego
Zamość – zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock/Curioso.Photography

"Renesansowa perełka", "Padwa Północy", "miasto idealne" – na takie miana zasłużył sobie Zamość. To tu w dniach 1-7 sierpnia odbywa się festiwal Stolica Języka Polskiego i to tu spotkała się Katarzyna Stoparczyk z Piotrem Dudą – dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą Festiwalu Stolica Języka Polskiego oraz Magdą Kłos-Podsiadło – kuratorką Małej Stolicy Języka Polskiego.

Szczebrzeszyn FREE 1200.jpg
Polszczyzna wybrzmiewa w Szczebrzeszynie. Festiwal Stolica Języka Polskiego

Roztocze – mekka miłośników języka ojczystego

Miłośnicy i twórcy literatury oraz badacze słowa i języka ponownie goszczą na Roztoczu. Tydzień z językiem polskim wypełnią prezentacje prozy i poezji oraz spotkania i rozmowy z autorami. Nie zabraknie także dodatkowych atrakcji. Już w pierwszym dniu imprezy w Zamościu przygotowano m.in. inscenizację legendy o szwedzkim stole, będzie też widowisko poetyckie poświęcone patronowi Festiwalu – Tadeuszowi Różewiczowi. A na zakończenie wielkiego święta języka polskiego zaplanowano koncert Lecha Janerki.


Posłuchaj

43:07
VII edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Spotkanie z literaturą w Zamościu i Szczebrzeszynie (Zagadkowa Niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zamościanie kochają książki

 Roztocze jest cudowną, przepiękną i czystą krainą. Mieszkają tu cudowi ludzie i atmosfera jest niezwykła, co wszyscy podkreślają już od pierwszej edycji. Pisarze, także autorzy książek dla dzieci i młodzieży, mają tu wiernych czytelników, którzy od lat przyjeżdżają na Roztocze. My, pochodzący z Roztocza, kochamy książki, kochamy czytać i kochamy spokój – mówił dyrektor wydarzenia Piotr Duda Katarzynie Stoparczyk, jednej z kuratorek festiwalowego programu dla dzieci i młodzieży.

Szalona Stolica Języka Polskiego

Nieodłączną częścią Festiwalu jest cykl wydarzeń skierowanych głównie do najmłodszych czytelników, czyli Mała Stolica Języka Polskiego. Jej kuratorka Magda Kłos-Podsiadło została zapytana o trzy najbardziej szalone punkty programu tegorocznego festiwalu. W odpowiedzi opowiedziała nam o gościach Małej Stolicy, którzy odwiedzą Szczebrzeszyn po raz pierwszy.

– Będzie Ewa Solarz, autorka książki "Wszystko widzę jako sztukę", która zaprosi nas do szalonej artystycznej zabawy. Po raz pierwszy będzie też Marcin Szczygielski, który przeczyta swoją najnowszą, nieopublikowaną jeszcze książkę "W kółko o dziewczynach". Będzie jeszcze Barbara Sadurska, która poprowadzi warsztaty kreatywnego pisania – wymieniła kuratorka Małej Stolicy.  One też mogą być szalone  zachęciła.

Więcej o Festiwalu można znaleźć na stronach Polskiego Radia oraz stolicajezykapolskiego.pl.

Fragmenty rozmów z minionych edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego/Festiwal Stolica Języka Polskiego

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Magdą Kłos-Podsiadło (kuratorka Małej Stolicy Języka Polskiego, Piotr Duda (dyrektor artystyczny i pomysłodawca Festiwalu Stolica Języka Polskiego)
Data emisji: 01.08.2021
Godzina emisji: 09.17

mat. prasowe/kr


Polecane