Rozrywka, ale też intelektualna przyjemność. Nowe oblicze cyrku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rozrywka, ale też intelektualna przyjemność. Nowe oblicze cyrku
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Pedal to the Stock

Niegdyś chodziły do niego tłumy, dziś jego wjazd do wielu miast jest zakazany. Cyrk pod wpływem zmian społecznych przechodzi ewolucję. Artyści cyrkowi nie chcą być już kojarzeni ze zwierzętami, lecz z kreatywną, wręcz intelektualną i wzruszającą sztuką. Współczesny cyrk odcinający się od przeszłości nazywany jest nowym cyrkiem.

981 1200.jpg
Nowy cyrk. Miejska rozrywka bez zwierząt

Wyrwać z komfortu

Aby cyrk stał się znów popularny, musi przełamać stereotypy – takiego zdania jest dyrektor Carnavalu Sztukmistrzów Rafał Sadownik. – Od początku wiedzieliśmy, że musimy edukować w zakresie tego, czym jest współczesny cyrk, że jest to coś więcej niż tradycyjny cyrk, który kojarzymy z namiotem, z pewną rutyną. Dla mnie nie jest istotne, czy na koniec wszyscy będą się śmiali, czy płakali. Ważne, żeby wyrwać ich z komfortu i nastawienia, które mogli mieć wcześniej.

Posłuchaj

3:10
Ewolucja polskiego cyrku (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Cyrk współczesny, czyli cyrk nieprzewidywalny

Jednym z celów tzw. nowego cyrku jest mieszanie ze sobą różnych form rozrywki w jednym spektaklu. – Jesteśmy przyzwyczajeni do dzielenia na teatr komediowy, farsę, koncert muzyczny i cyrk z elementami kreacji i żonglerki – mówi Michał Walczak, reżyser i dramatopisarz. W poszukiwaniu nowego, nieprzewidywalnego stylu sztuki cyrkowej zaczynamy naśladować Belgów i Francuzów. – Oni od dawna szukają formy, która miesza te wszystkie elementy, co sprawia, że jako widzowie nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć schematu, w którym odbędzie się spektakl. To jest bardzo charakterystyczne dla sztuki nowego cyrku – tłumaczy.

Rozrywka i opowieść

– Widz, zwłaszcza po okresie lockdownu, jest głodny sensualnego spotkania, docenienia fizycznych talentów artysty, czegoś, co nie jest "ściemnione", a do tego pewnej opowieści – podsumowuje sztukmistrz, kuglarz i performer Igor Lewandowski.

Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie | Edycja 2019/Carnaval Sztukmistrzów

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Inna Yasnitska (Polskie Radio Lublin)
Data emisji: 31.07.2021
Godziny emisji: 06.18

kr

Polecane