Armatką w gradowe chmury czyli o walce z anomaliami pogody

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Armatką w gradowe chmury czyli o walce z anomaliami pogody
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Roman Mikhailiuk

Niespodziewane i niezwykle gwałtowne zjawiska pogodowe zagrażają zarówno ludziom, jak i ich dobytkowi i uprawom. Niezbędne są więc działania, które zapewnią bezpieczeństwo, a przynajmniej zminimalizują straty. Takie, jak armatka przeciwgradowa, choć ona nie wszystkim się podoba. Przynajmniej na początku...


pogoda smartfon sztuczna inteligencja 1200.jpg
Deszcz na życzenie? Nowe technologie w walce z żywiołami

W podwrocławskich Siechnicach od kilku już lat funkcjonuje "armatka przeciwgradowa" z której właściciel posiadający spore gospodarstwo rolne strzela do chmur. Początkowo sąsiedzi i mieszkańcy byli przeciwni, organizowali nawet protesty. Chodziło o to, że z urządzenia strzelano głośno i często, nawet w środku nocy. Były też obawy, że armatka przepędzi także chmury deszczowe, jak się okazuje – bezpodstawne.


Posłuchaj

3:32
Armatka chroni uprawy przed gradem (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Jednak po pewnym czasie mieszkańcy zmienili zdanie, okazało się bowiem, że armatka jest zaskakująco skuteczna i dobrze chroni okolicę przed szkodami powodowanymi przez coraz bardziej niesforną aurę. – Najpierw się sieje, nawozi, a plony się zbierze dopiero za pół roku – wylicza właścicielka gospodarstwa rolnego. – I jeśli takie pole zostanie zniszczone gradobiciem, to nie ma zysku: cały rok w plecy. A przecież trzeba znowu wyłożyć pieniądze na nasiona na następny rok i na całą resztę – tłumaczy.

Zanim uruchomiono działko, straty spowodowane gradobiciem powtarzały się regularnie. – Przy gradobiciu często jest silny wiatr. Kładzie plony to jedno, ale też potrafi zrywać dachy – dodaje mieszkanka Siechnic. – Jeśli ktoś nie odczuje tego na własnej skórze, to nie wie, z czym musi się borykać – wtóruje jej mąż.

– Zdarza mi się słyszeć te strzały, nawet w nocy. Ale doskonale wiem, dlaczego się strzela, i myślę, że jeśli to rozgania chmury, to dobrze, że ta armatka jest – podkreśla inna gospodyni.

Działem w burzę gradową/YouTube Fakty TVP3 Wrocław


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Czerwińska (Radio Wrocław)
Data emisji: 30.07.2021
Godzina emisji: 07.30

pr

Polecane