UOKiK kładzie kres domowym pokazom sprzedażowym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
UOKiK kładzie kres domowym pokazom sprzedażowym
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/EdBockStock

Szykuje się "bat" na tzw. domokrążców i handlarzy pokazowych, którzy, zwłaszcza osobom starszym, po znacznie zawyżonych cenach sprzedają m.in. garnki czy kołdry. Nieświadomi klienci pod wpływem chwili i emocji dają się naciągać na astronomiczne kwoty. W parlamencie jest już procedowana zmiana przepisów, którą zaproponował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Oferta nie do odrzucenia?

Niemal każdy z nas otrzymywał telefonicznie lub za pośrednictwem SMS-a propozycję bardzo interesującego gadżetu, jak np. tablet za darmo. – Najczęściej to jest wstęp do zaproszenia nas na pokaz handlowy, podczas którego będziemy mogli usłyszeć o, rzekomo, bardzo atrakcyjnych produktach typu maty masujące, garnki, sprzęt AGD czy pakiety medyczne – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Nieuczciwi sprzedawcy stosują techniki manipulacyjne, dzięki którym oferta produktu w mocno zawyżonej cenie brzmi jak okazja, której nie wolno przegapić. Wie o tym jeden z byłych sprzedawców, który wypowiedział się dla naszego reportera, chcąc zachować anonimowość.

– Ludzie często zamawiali darmowe próbki, które wystarczały tylko na tydzień i naszym zadaniem było przekonanie ich do zakupu większej ilości, np. ze względu na to, że nawet jeden dzień przerwy może spowodować, że cała kuracja nie będzie się do niczego nadawać – wyjawił mężczyzna.


Posłuchaj

3:30
Domokrążcy i handlarze pokazowi będą mieli trudniej. Projekt nowej ustawy UOKiK trafił do parlamentu (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Idą zmiany

Pojawił się projekt nowej ustawy, która miałaby chronić konsumentów przed przebiegłością handlarzy. Jednym z jego założeń jest wydłużenie okresu, w którym konsument może odstąpić od umowy, z 14 do 30 dni. Co poza tym? 

– Ustawa przewiduje zakaz sprzedaży produktów podczas pokazów. Według jej autorów to właśnie wtedy konsumenci, czyli w większości seniorzy, są najbardziej narażeni na manipulacje. Dodatkowo zaproponowaliśmy, aby płatności za produkty mogły być realizowane dopiero po zakończeniu okresu, w którym konsument może odstąpić od umowy zawartej na odległość, a zatem skorzystać z tego tzw. prawa do namysłu – wymienia prezes UOKiK.

Ustawa przygotowywana przez UOKiK trafiła już do parlamentu. Według Tomasza Chróstnego zmiany mogą wejść w życie w przyszłym roku. 

***

Tyt audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 30.07.2021
Godzina emisji: 11.46

kr

Polecane