77. rocznica Powstania Warszawskiego: co się będzie działo?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
77. rocznica Powstania Warszawskiego: co się będzie działo?
Pomnik Powstania Warszawskiego przy placu Krasińskich w Warszawie, zdjęcie ilustracyjneFoto: douglasmack / Shutterstock.com

W tym roku świętujemy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Najważniejsze uroczystości odbędą się 1 sierpnia, a w godzinę "W" zawyją syreny nie tylko w Warszawie, ale także w wielu miastach całej Polski. Jednak już od kilku dni odbywają się różne wydarzenia związane z rocznicą Powstania: koncerty, wystawy, spotkania.


Warszawa 2021-1944 1200 free.jpg
Korzenie miasta - nowa inicjatywa Muzeum Powstania Warszawskiego

Obchody rozpoczęły się już w sobotę, 24 sierpnia, koncertem Organka i jego gości w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego. Z kolei w piątek, 30 lipca, w tym samym miejscu, z powstańcami i ich rodzinami spotkają się prezydent Polski Andrzej Duda oraz prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.


Posłuchaj

4:16
Jan Ołdakowski o 77. rocznicy Powstania Warszawskiego cz. 1 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

– W Warszawie będzie działo się naprawdę dużo, każdy znajdzie coś dla siebie – zapewnia Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. – Ci, którzy chcą wziąć udział w uroczystościach oficjalnych, będą mogli spotkać się w sobotę, 31 lipca, na placu Krasińskich: o godzinie 18 jest msza św., potem Apel Poległych przy Pomniku Powstańców Warszawy – wskazuje.

Jak zawsze, 1 sierpnia to będzie dzień wyjątkowy. – Od rana dużo uroczystości, spotkań. Warto odwiedzić Cmentarz Powązkowski: przy pomniku Gloria Victis, przy kwaterach powstańczych będzie można spotkać ich kolegów, starszych ludzi w mundurach, biało-czerwonych opaskach – zachęca Trójkowy gość. – To są naprawdę wyjątkowi ludzie – dodaje.

Jesteśmy, jeśli pamiętasz/YouTube Muzeum Powstania Warszawskiego


O godz. 20.30 odbędzie się tradycyjne spotkanie "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego. Tym razem warszawiakom będzie towarzyszył chór i orkiestra pod kierownictwem Jana Stokłosy.

– Z powodu pandemii liczba uczestników będzie ograniczona. Można jednak śpiewać przed telewizorem, gdyż oczywiście będzie transmisja w TVP. Co roku bierze w tym udział ok. dwóch milionów widzów! – zachęca Jan Ołdakowski. – Mam nadzieję, że kiedy pandemia pozwoli, znowu spotkamy się na placu Piłsudskiego. Ten wielotysięczny tłum, który wspólnym śpiewem kończy ten dzień, to jest naprawdę wyjątkowe i niezwykłe wydarzenie – dodaje.


Posłuchaj

5:10
Jan Ołdakowski o 77. rocznicy Powstania Warszawskiego cz. 2 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Oprócz oficjalnych uroczystości odbywa się także wiele imprez towarzyszących, rodzinnych: ich celem jest tworzenie świadomości tych wydarzeń, ale także - swoista celebracja życia, które odrodziło się w zniszczonej Warszawie. W sobotę, 31 lipca, MPW zaprasza na rodzinną grę edukacyjną "Czym skorupka za młodu, czyli paragrafówka z bohaterami". – To spotkanie ze światem dzieciństwa bohaterów "Kamieni na szaniec" i Powstania Warszawskiego: chcemy pokazać, co robili, w co się bawili i w co grali – tłumaczy dyrektor Ołdakowski.

To od nas zależy, czy warto było // 77. rocznica Powstania Warszawskiego/YouTube Muzeum Powstania Warszawskiego


Informacje o imprezach związanych z obchodami 77. rocznicy Powstania Warszawskiego można znaleźć na stronach Muzeum Powstania Warszawskiego.


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)
Data emisji: 30.07.2021
Godziny emisji: 09.31, 09.41

pr

Polecane