Słońce: nasz przyjaciel i wróg. Jak bezpiecznie się opalać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Słońce: nasz przyjaciel i wróg. Jak bezpiecznie się opalać?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Sunny studio

Brązowa, opalona skóra to po wakacjach powód do dumy, tym bardziej że pogoda sprzyja plażowaniu. Jednak lekarze ostrzegają, że opalanie nie jest zdrowe i niesie ze sobą zagrożenie nowotworami skóry. Jak więc bezpiecznie się opalać?


FOTOWOLTAIKA PIXABAY.jpg
Energia ze słońca coraz bardziej popularna i opłacalna

Słońce wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, powodując wzrost poziomu hormonów, m.in. serotoniny, pobudza produkcję witaminy D, która wzmacnia kości i układ odpornościowy, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko raka piersi i stwardnienia rozsianego. Ale co za dużo, to niezdrowo: równocześnie zbyt długie przebywanie na słońcu grozi udarem słonecznym, problemami ze wzrokiem, a przede wszystkim – rakiem skóry.


Posłuchaj

2:43
Ostrożnie z opalaniem! (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

– Należy w ogóle unikać opalania i przebywania na słońcu. A jeśli już na słońcu przebywamy, należy stosować kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym: SP 30 lub SP 50. I powtarzać smarowanie co 2-3 godziny – radzi doktor Katarzyna Bielawska, chirurg onkolog z Białostockiego Centrum Onkologii. - A jeżeli się kąpiemy, trzeba pamiętać, aby kremy były wodoodporne – dodaje.

Osoby o jasnej karnacji powinny przebywać w cieniu i stosować właśnie te kremy o wysokim poziomie filtrów przeciwsłonecznych. Nie należy też zapominać o kapeluszu lub czapce, które będą chroniły głowę i twarz oraz o okularach z odpowiednim filtrem UV zabezpieczających nasze oczy. 

– Kremy z filtrem przeciwsłonecznym na twarz powinniśmy stosować przez cały rok, nie tylko latem – przypomina doktor Bielawska. – Słońce przez cały rok oddziałuje na skórę i z czasem, po 50 roku życia, powstają nowotwory skóry w obrębie głowy i szyi. Należy też pamiętać o uszach i okolicach powiek – wyjaśnia.

Specjalną uwagę należy też poświęcić najmłodszym: – Dzieci mają szczególnie delikatną skórę. Są niestety udowodnione badania, że u 20-, 30-latków czerniaki powstają w miejscach słonecznego oparzenia skóry właśnie w wieku dziecięcym – ostrzega.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Marcin Mazewski (Radio Białystok)
Data emisji: 29.07.2021
Godzina emisji: 13.20

pr

Polecane