Korzenie Miasta. Nowa inicjatywa Muzeum Powstania Warszawskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Korzenie Miasta. Nowa inicjatywa Muzeum Powstania Warszawskiego
Centrum Warszawy w roku 2021 i 27 lipca 1944 rokuFoto: korzeniemiasta.pl/Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego udostępniło unikatową bazę fotografii lotniczych Warszawy z okresu okupacji, Powstania Warszawskiego i po jej zagładzie. Jest to blisko 2000 niepublikowanych wcześniej zdjęć, które pozyskano z archiwów amerykańskich. Równocześnie MPW rozpoczyna projekt "Korzenie miasta".


powstanie warszawskie 1200.jpg
Pamięć o powstańcach. Trwa projekt "Korzenie pamięci" Muzeum Powstania Warszawskiego

Zdjęcia lotnicze mogą być źródłem wielu informacji. Już przy pierwszym spojrzeniu czytelny jest układ ulic i budynków. Pozyskane przez Muzeum Powstania Warszawskiego fotografie zostały opracowane jako warstwy mapy miasta w specjalistycznym oprogramowaniu. Przeglądając je można prześledzić wydarzenia września 1939 roku, powstania w getcie i Powstania Warszawskiego. Widać skalę zniszczeń dokonanych przez Niemców przed wejściem Armii Czerwonej do miasta.

W 2010 roku na podstawie 300 zdjęć lotniczych powstała pierwsza cyfrowa rekonstrukcja zniszczonej Warszawy: to krótkometrażowy film "Miasto ruin" przedstawiający pustą, wyludnioną stolicę Polski wiosną 1945 roku widzianą z lotu ptaka. Teraz na stronie korzeniemiasta.pl można zobaczyć także blisko 2000 zdjęć miasta wykonanych przez Niemców w czasie II wojny światowej: przed i w trakcie Powstania Warszawskiego oraz już po zniszczeniu miasta.


Posłuchaj

3:12
Korzenie miasta (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Z dnia 28 grudnia 1944 roku jest tylko jedno zdjęcie. Dlatego wstrząsające, że nad Pragą i częścią Śródmieścia unosi się biała chmura dymu i pyłu wzbitego w powietrze wysadzeniem lewego skrzydła Pałacu Saskiego – opowiada dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. – Prawe jeszcze stoi: zostanie wysadzone następnego dnia – tłumaczy.

Projekt "Korzenie miasta" jest pretekstem do stworzenia społeczności, z którą będzie można opracowywać zdjęcia. Zdjęcia, na których są utrwalone wciąż istniejące elementy: m.in. rośliny i sieci tramwajowe. – Chcemy z tymi, którzy będą mieli czas, którzy będą mieli ochotę, poszukać takich obiektów, które przetrwały wojnę, które będziemy mogli w przyszłości oznaczyć – mówi dyrektor Ołdakowski. – I które po oznaczeniu będą mogły być pretekstem np. do spaceru – dodaje.

Korzenie Miasta/YouTube Muzeum Powstania Warszawskiego

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Szymczakowska
Data emisji: 28.07.2021
Godzina emisji: 18.16

pr

Polecane