Wszystkie religie mają wspólny pułap

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wszystkie religie mają wspólny pułap
Willigis Jaeger Foto: fot. west-oestliche-weisheit.de/willigis-jaeger

- Doświadczanie bezwarunkowej miłości jest podstawowym i zasadniczym przesłaniem łączącym ze sobą wszystkie religie - powiedziałw "Klubie Trójki" Willigis Jaeger, benedyktyn i mistrz zen.

Posłuchaj

Wszystkie religie mają wspólny pułap
+
Dodaj do playlisty
+

Willigis Jaeger wydał nową książkę, której tytuł to po prostu - „O miłości”. Na motto jednego z rozdziałów wybrał wiersz arabskiego mistyka Ibn Arabiego, w którym są słowa: „dokądkolwiek wędruje karawana miłości, jej droga jest drogą mojej wiary”.

- Wszystkie religie mają trzy poziomy: instytucyjny, intelektualny i mistyczny – powiedział Willigis Jaeger w „Klubie Trójki”. Zdaniem mnicha ten ostatni to poziom miłości, ale rozumianej, nie jako relacja dwóch osób, lecz złączenie wszystkich z wszystkimi.

Rozumiana w ten sposób miłość, której cechą jest jedność, jest podstawową strukturą ewolucji – powiedział nawiązują do myśli Ariela Szarona. - Naszym największym problemem jest nasz egoizm, który jest przeciwko tej strukturze – podkreślił. Ludzkość może być porównana do sieci z oczkami różnej, indywidualnej wielkości. – Ale zapomnieliśmy, że jesteśmy siecią, a nie poszczególnymi otworami walczącymi jeden przeciwko drugiemu – podkreślił myśliciel.


Jaeger, który jest jednocześnie benedyktynem i mistrzem zen, powiedział, że żyje poza formą kwalifikującą go pośród chrześcijan lub buddystów. – Wszystkie religie mają pułap, do którego doprowadzają, a który jest im wspólny – wyjaśnił. Na tym pułapie nie ma przedstawicieli islamu, buddystów ani chrześcijan, nie ma też Amerykanów, Europejczyków. I on właśnie na tym pułapie żyje.

Kilka lat temu Joseph Ratzinger zabronił benedyktynowi wystąpień publicznych oraz posługi kapłańskiej. Tłumacząc swój związek z Kościołem Katolickim Jaeger powiedział, że nadal jest członkiem Kościoła i czuje się przedstawicielem chrześcijaństwa. – Prowadzę nadal ludzi w sensie chrześcijańskim, ale nie stricte dogmatycznym, instytucjonalnym – podkreślił.


Jaegerowi zarzuca się, że podważa dogmat Boga osobowego. Chcąc wytłumaczyć swoje poglądy, mistrz wysnuł przypuszczenie, że rzeczywistość jest dużo bardziej skomplikowana, niż nam się wydaje. Racjonalne myślenie jest cechą, która czyni nas ludźmi, jest jednocześnie czymś, co nas ogranicza. – Nasza racjonalność inspiruje nas do pewnej zdeterminowanej wizji świata, ale nasza wizja świata nie jest światem – wyjaśnił.


Jak Willigis Jaeger rozumie panteizm i kim według niego są mistycy? Co mnich myśli o poszczególnych dogmatach chrześcijaństwa oraz grzechu, cierpieniu i zmartwychwstaniu?


Aby wysłuchać całej rozmowy „Wszystkie religie mają wspólny pułap” wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Tłumaczem rozmowy był dr. Alexander Poraj-Żakiej, uczeń i następca Willigisa Jaegera.

 

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00. Zapraszamy.

 

(asz)
Polecane