Potężny instrument o doniosłym brzmieniu. Nowe organy w NOSPR w Katowicach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Potężny instrument o doniosłym brzmieniu. Nowe organy w NOSPR w Katowicach
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Miinam

Dwie klawiatury i ponad milion części. W sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach powstają zupełnie nowe organy. W nieodległej przyszłości instrument wybrzmi skalą aż 105 głosów. 

– Wszystkich piszczałek mamy ponad 10 tysięcy. Część z nich jest drewniana, a część metalowa. Największe mierzą ponad dziesięć metrów, a najmniejsze siedem milimetrów. Całe to bogactwo partiami dociera do nas ze Słowenii. W sali czuć piękny zapach drewna. Gatunków wykorzystanych do budowy instrumentu jest wiele. Część elementów została wykonana z miękkiego drewna, a część z bardzo twardego, jak np. heban. Instrument prezentuje pełen przekrój zastosowanych materiałów – tłumaczyła Iwona Sobczyk, kierownik Działu Promocji NOSPR.

Posłuchaj

4:08
Nowe organy w sali koncertowej NOSPR w Katowicach (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Jedne z największych

Organy piszczałkowe zostały zaprojektowane specjalnie dla katowickiej sali NOSPR. – To będą jedne z największych organów koncertowych w Europie. Większe bywają jedynie w niektórych kościołach. W porównaniu z wieloma salami koncertowymi, wybiliśmy się ponad standard. Głównie jeśli chodzi o wymiar, brzmienie i ilość głosów – wyjaśniła. 

Przez kilka lat, od otwarcia sali w 2014 roku, na balkonie mogliśmy oglądać metalowe rury. Ułożone w falisty wzór, jedynie imitowały instrument.  Ten model towarzyszył nam przez kilka lat. Teraz przestrzeń zostanie wypełniona prawdziwymi piszczałkami – dodała Iwona Sobczyk. – Oczekujemy tego instrumentu z ciekawością i nadzieją. Wierzę, że wszystkich nas zachwyci – podsumował profesor Julian Gembalski, organista i organolog.

Budowa organów NOSPR. Wizyta w fabryce firmy Škrabl / NOSPR official

Jak dodają władze NOSPR, montaż instrumentu zakończy się już we wrześniu. Chętni, którzy chcieliby poznać jego możliwości, będą jednak musieli uzbroić się w cierpliwość. Ze względu na proces oraz czas strojenia organów koncert inauguracyjny został zaplanowany dopiero na 2023 rok.

*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Aleksandra Siążnik (Radio Katowice)
Data emisji: 28.07.2021
Godzina emisji: 11.20

zch/kr

Polecane