Perkusista o niezwykłym głosie. Roger Taylor świętuje 72. urodziny

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Perkusista o niezwykłym głosie. Roger Taylor świętuje 72. urodziny
Roger Taylor, 2020 rokuFoto: Pool/Reuters/Forum

Zamiast kariery stomatologa wybrał... życie rockmana. Roger Taylor odpowiedział na jedno ze studenckich ogłoszeń i w ten sposób został znanym perkusistą grupy Smile, która z czasem przeobraziła się w Queen. Jest autorem wielu przebojów zespołu. Na koncie ma kilka projektów solowych, w których z chęcią używa swojego charakterystycznego głosu. Dziś muzyk świętuje 72. urodziny. Czego nie wiemy o jego twórczości?

Muzyczną karierę rozpoczął już w szkole podstawowej, przyłączając się do miejscowego chóru. Z czasem zaczął grać na ukulele i gitarze, które porzucił na rzecz perkusji. Wszystko dlatego, że nie potrafił nauczyć się strojenia instrumentów ze słuchu. Studia rozpoczął na Uniwersytecie Medycznym w Londynie. To tam odpowiedział na zamieszczone w gablocie ogłoszenie "Poszukiwany perkusista w stylu Gingera Bakera". W ten sposób poznał Briana Maya, a po czasie także Freddiego Merkurego. Znajomość muzyków zaowocowała powstaniem jednego z największych zespołów w historii rocka, grupy Queen.


Posłuchaj

54:31
Perkusista z głosem. Urodziny Rogera Taylora (Nocny przegląd myśli/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Głos i bębny 


Roger Taylor nie poprzestał na działalności zespołowej. Bardzo szybko rozpoczął karierę pod własnym nazwiskiem. Jego pierwszym, solowym wydawnictwem był singel "I Wanna Testify / Turn On the TV", wydany w 1977 roku. Utwór miał zwiastować pojawienie się kompletnego albumu. "Fun in Space" trafił na sklepowe półki w kwietniu 1981 roku. Nazwisko Taylora widniało nie tylko na okładce płyty. Muzyk był autorem wszystkich znajdujących się na niej kompozycji. Samodzielnie nagrał niemalże wszystkie partie instrumentalne i wokalne. W 1987 roku założył zespół The Cross, w którym był wokalistą i gitarzystą. Mimo że działalność grupy nie odbiła się echem, formacja ma na swoim koncie aż trzy płyty. 


The Cross - Power To Love (Official Video) [Uncensored Version] / Queen Official


"I'm in love with my car"

Michał Kirmuć przytoczył archiwalną rozmowę z perkusistą, zarejestrowaną po jednym z koncertów w 2009 roku. Utwór "I'm in love with my car" stał się niejako wizytówką Taylora. Skomponowany przez niego utwór bardzo często wybrzmiewał na koncertach grupy Queen. – Gdy Brian May usłyszał demo, zapytał mnie, czy to żart. Pomysł, by pisać piosenkę o samochodzie, nie mieścił mu się w głowie. Sam utwór bardzo mu się jednak spodobał. Zagrał w nim wspaniale. Brian zawsze skupiał się na piosenkach miłosnych i takie utwory tworzył. W tę, mimo że wydała mu się dziwna, również bardzo się zaangażował. Wymyślił i zagrał świetne partie. Często wracamy do tego utworu. To miła piosenka do grania na gitarze. Myślę, że Brian się w niej odnajduje – wspominał Roger Taylor.

"Radio Ga Ga"

Inspiracją do napisania utworu był gaworzący syn Rogera. Jak wspominał producent grupy Queen, gdy perkusista przyjechał do studia, by pracować nad piosenką, cała reżyserka dosłownie trzęsła się od hałasu, generowanego przez używany syntezator. – "Radio Ga Ga" powstawało w Los Angeles. Nagrywaliśmy w studiach, które dziś już chyba nie istnieją. Część z nich nie została nawet wymieniona na okładce płyty. Przyniosłem za sobą syntezator. Najlepszy, jaki w tamtych czasach był dostępny na rynku. To była wspaniała, analogowa maszyna. Brzmiała wspaniale. Myślę, że nawet dziś byłby lepszy od współczesnych instrumentów. Większość prac nad "Radio Ga Ga" zarejestrowałem w studiu D, to zapamiętałem. Było tam bardzo głośno. Nie zostałem jednak wyrzucony przez zespół. Chcieliśmy szybko zakończyć nagrania, a ja potrzebowałem dodatkowego miejsca do pracy – opowiadał.

Queen - Radio Ga Ga (Live Aid 1985) / Live Aid

Freddie Mercury

– Freddie miał bardzo angielską osobowość i głos. Chodził do kolonialnej szkoły we wschodniej Afryce, gdzie nabył zdolność wysławiania się. Mówił bardziej poprawnie niż ja i po prostu kochał tę kulturę. Gdy był młody, słuchał Cliffa Richardsa, który robił na nim ogromne wrażenie. Miał bardzo brytyjskie wyczucie smaku. Interesował się też Ameryką i fascynowała go muzyka Jimmiego Hendrixa. To była świetna kombinacja. Nie był typem nudnego Anglika. Miał w sobie brytyjskość połączoną z egzotyką. Mówiąc o nim, ludzie myślą o jego seksualności. To z nią łączą jego otwartość. Nic bardziej mylnego. W przemyśle wciąż nie jest to powód do chluby i temat do otwartej rozmowy, a szkoda. Najbardziej brakuje mi go jako człowieka. Tęsknię za jego entuzjazmem. Gdy się za coś zabierał i angażował się w projekt, zadanie pochłaniało go bez reszty. Dzięki niemu przeżyliśmy wiele wspaniałych momentów – podsumował Roger Taylor. 


Roger Taylor - The Unblinking Eye (Everything Is Broken) / Queen Official


Lista utworów:

 • RAY WILSON – Almost Famous
 • LISA GERRARD & JULES MAXWELL – Orion (The Weary Huntsman)
 • QUEEN – I'm in love with my car
 • QUEEN – Radio Ga Ga
 • QUEEN  Show must go on
 • VARIÉTÉ – Błatnaja
 • VARIÉTÉ – Zielonookie radio ''Romans''
 • NOAH NOAH – Plejady
 • ROGER TAYLOR – The Unblinking Eye (almost completely nude)
 • TOM WAITS  Good Old World (Gypsy Instrumental)

***

Tytuł audycji: Nocny Przegląd Myśli
Prowadzi: Michał Kirmuć
Data emisji: 26.07.2021
Godzina emisji: 00.04

zch

Polecane