Taylor Swift z największym dochodem za 2020 rok. Ile zarobiła?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Taylor Swift z największym dochodem za 2020 rok. Ile zarobiła?
Taylor Swift Foto: JStone/Shutterstock.com

Magazyn "Billboard" – w Stanach Zjednoczonych numer jeden wśród gazet zajmujących się muzyką popularną, opublikował raport "Money Makers" – zestawienie muzyków, którzy zarobili najwięcej w "pandemicznym" 2020 roku. Jak finansowo poradziły sobie gwiazdy popu w czasie, gdy koncertów było jak na lekarstwo?


Posłuchaj

5:50
Ile zarobiły największe gwiazdy pop w 2020 roku? Zestawienie amerykańskiego magazynu "Billboard" (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
 
 

Pierwsze miejsce w zestawieniu zajęła Taylor Swift z kwotą 24 milionów dolarów. 32-latka od początku pandemii zdążyła zaprezentować słuchaczom aż dwa nowe albumy ("Folklore" w lipcu i "Evermore" w grudniu 2020 roku), z których dochód zrekompensował brak możliwości występowania na żywo. Co ciekawe, Taylor Swift pojawiła się w zestawieniu "Billboarda" również w 2018 roku. Wówczas zarobiła cztery razy więcej, czyli 100 milionów dolarów.

Taylor Swift - the lakes (original version / Visualizer)/Taylor Swift


Drugi muzykiem, który zarobił najwięcej w ubiegłym roku, jest Post Malone. Najnowszy album urodzonego w 1995 roku rapera pochodzi jeszcze sprzed pandemii – krążek "Hollywood's Bleeding" miał swoją premierę we wrześniu 2019 roku. Zaraz potem artysta ruszył w trasę koncertową, którą zdążył ukończyć jeszcze przed rozpoczęciem lockdownu. Sam dochód z biletów przyniósł mu 12,5 mln dolarów. Łącznie Malone zainkasował kwotę 23 mln 600 dolarów.

Post Malone - Motley Crew (Official Video)/Post Malone


Trzecie miejsce może być dla niektórych niemałym zaskoczeniem. W końcu Celine Dion nie bywa regularnie na okładkach gazet, a swój ostatni album "The Best So Far... 2018 Tour Edition" wydała aż trzy lata temu. Mimo to udało jej się zasilić konto bankowe sporą sumą 17,5 mln dolarów

Céline Dion - It's All Coming Back to Me Now (Official Extended Remastered HD Video)/CelineDion


Magazyn "Billboard" poinformował, że w ubiegłym mroku najlepiej zarabiali artyści bardziej skupiający się sprzedaży swojej twórczości w streamingu, niż na płytach. Ze względu na brak koncertów na dalsze pozycje spadli muzycy rockowi i country, a w pierwszej dziesiątce jest aż czterech raperów. Nieźle zarabiali również artyści prezentujący muzykę hip-hop.

W 2019 roku pierwsza dziesiątka artystów zarobiła łącznie 969 milionów dolarów, a najlepiej opłacani wykonawcy ostatniego roku wygenerowali "skromne" 387 milionów dolarów. Ma to przede wszystkim związek z zamrożeniem branży koncertowej. W 2020 roku występy na żywo stanowiły tylko 20 proc. źródeł zarobku muzyków, podczas gdy w poprzednich latach było to aż 75-80 proc.


Lista 10 najlepiej zarabiających artystów w 2020 roku według magazynu "Billboard":

1. Taylor Swift (23,8 mln dolarów)
2. Post Malone (23,2 mln dolarów)
3. Céline Dion (17,5 mln dolarów)
4. Eagles (16,3 mln dolarów)
5. Billie Eilish (14,7 mln dolarów)
6. Drake (14,2 mln dolarów)
7. Queen (13,2 mln dolarów)
8. The Beatles (12,9 mln dolarów)
9. YoungBoy Never Broke Again (11,9 mln dolarów)
10. Lil Baby (11,7 mln dolarów)

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału dodatkowego: Jan Pachlowski
Gość: 
Tadeusz Szmelter (znawca muzyki rozrywkowej, dziennikarz muzyczny mieszkający w Chicago)
Data emisji: 24.07.2021
Godziny emisji: 07.16

kr

Polecane