"Nikt nie powinien kryć się za immunitetem". Rzymkowski o sprawie prezesa NIK

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Liczę na to, że Marian Banaś sam zrezygnuje z immunitetu. Uważam, że nikt nie powinien się za nim kryć – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Tomasz Rzymkowski (PiS). Gośćmi audycji byli także Jan Grabiec (KO), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta) oraz Piotr Zgorzelski (PSL). 

W piątek Prokuratura Krajowa poinformowała, że Prokurator Generalny wystąpił do marszałek Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK, któremu śledczy chcą postawić kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.

Do kontrowersji wokół działalności Mariana Banasia odnieśli się goście "Śniadania w Trójce". 

Piotr Zgorzelski z PSL powiedział, że w jego opinii "widać polityczny wymiar całej operacji".  Marian Banaś stoi na czele ostatniej niezależnej instytucji, która kontroluje władzę, a władza Prawa i Sprawiedliwości nie znosi żadnej kontroli  skomentował. Ocenił też, że sprawa prezesa NIK jest "polityczną wendetą" Prawa i Sprawiedliwości.

pap marian banaś 1200.jpg
Prokuratura chce pociągnąć Mariana Banasia do odpowiedzialności karnej. Wniosek trafił do Sejmu

Posłuchaj

50:36
Jan Grabiec, Tomasz Rzymkowski, Paweł Sałek oraz Piotr Zgorzelski m.in. o sprawie prezesa NIK (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski podkreślił, że "liczy na to, że Marian Banaś sam zrezygnuje z immunitetu i nie będziemy musieli głosować nad tą sprawą". – Uważam, że nikt nie powinien się za nim kryć. Zawsze głosuję za uchyleniem immunitetu – zaznaczył.

Śledztwo ws. prezesa NIK zostało wszczęte m.in. wskutek zawiadomień złożonych przez posłów z Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska. Na antenie radiowej Trójki przypomniał o tym Jan Grabiec.

– Pierwsi złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury ws. Mariana Banasia. Zarzuty nie dotyczą tylko działalności z ostatnich lat. Już w momencie powoływania Banasia na prezesa NIK były znane sprawy związane z jego oświadczeniami majątkowymi – zaznaczył poseł. – Kiedy mówiliśmy o tym z mównicy sejmowej, marszałek wyłączała mikrofon – dodał.

Prezydencki minister Paweł Sałek powiedział, że "Andrzej Duda zawsze podkreśla, że jeśli są jakieś wątpliwości w przypadku osób pełniących wysokie funkcje w państwie, to trzeba te wątpliwości rozwiać". 

***

Tytuł audycji: "Śniadanie w Trójce"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Jan Grabiec (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska), Tomasz Rzymkowski (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta) oraz Piotr Zgorzelski (Polskie Stronnictwo Ludowe)
Data emisji: 24.07.2021
Godzina emisji: 09:06

kp

Polecane