Plusy i minusy klimatyzacji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Plusy i minusy klimatyzacji
Rynek urządzeń chłodzących wart w Polsce miliard złotych.Foto: shutterstock, sutipong

Klimatyzacja w formie, którą dzisiaj doskonale znamy, po raz pierwszy została zaprezentowana dokładnie 120 lat temu. W Polsce staje się coraz bardziej popularna – nie tylko w biurach, ale także w mieszkaniach prywatnych. Trzeba jednak wiedzieć, jak jej prawidłowo używać, aby nie narazić na nieprzyjemności zdrowotne.


pixabay lampiony 1200.jpg
Lampiony szczęścia. Symbol marzeń czy poważne zagrożenie?

Część osób błogosławi klimatyzację, gdyż przynosi ulgę w upałach, część odnosi się do niej z rezerwą: z powodów zdrowotnych (możliwość przeziębienia), ale też ekologicznych (dodatkowe zużycie prądu). W USA klimatyzacja nie jest niczym niezwykłym, a zmiany klimatyczne powodują, że również w Polsce coraz częściej trafia "pod strzechy". Chociaż na razie wciąż jest domeną przede wszystkim lokali użyteczności publicznej, m.in. biur, restauracji i hoteli.


Posłuchaj

6:01
Klimatyzacja: dobra czy złą? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Pojawia się także aspekt estetyczny: klimatyzatory to wielkie, białe (przynajmniej początkowo) pudła, które, mimo wszystko szpecą elewację budynku. Również w pokoju nie prezentuje się zbyt dekoracyjnie. – Firmy prześcigają się w różnej kolorystyce klimatyzatorów: od białego, przez szary, czerwony, po czarny. Są również różne kształty i wyposażenie – wylicza inż. Rafał Chorążak, ekspert ds. klimatyzacji.

Polacy coraz częściej decydują się na zakup klimatyzatorów, ale co roku pojawia się ten sam problem: – W profesjonalnych firmach czas oczekiwania na montaż klimatyzacji wynosi 3 do 5 tygodni. Poza tym trzeba być świadomym, że w sezonie ceny są wyższe – tłumaczy Trójkowy gość.

Warto też wiedzieć, jak używać klimatyzacji, aby uniknąć nieprzyjemnych komplikacji: – Przede wszystkim należy ustawiać tzw. temperaturę komfortu, czyli różnica między zewnętrzem, a wnętrzem nie powinna przekraczać 6-8 stopni. Tymczasem w Polsce cały czas istnieje przekonanie, że najlepsze jest 18-20oC – wyjaśnia inż. Chorążak. – Wtedy wychodząc na zewnątrz nagle zaczynamy kasłać, narażamy się na zapalenie krtani, gardła, a nawet anginę – dodaje.

Ważna jest także konserwacja instalacji: w domu czy mieszkaniu wystarczy raz w roku, przed sezonem wezwać firmę, która to profesjonalnie oczyści, a przede wszystkim – odgrzybi.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Data emisji: 22.07.2021
Godzina emisji: 07.43

pr

Polecane