Szkodzą środowisku bardziej niż plastikowe słomki. Sopot mówi "nie" niedopałkom na plaży
W ciągu roku na świecie produkuje się około sześciu bilionów papierosów, a lwia ich część tuż po wypaleniu ląduje na plaży. "Pety na plaży" – to hasło sopockiej kampanii informacyjnej dotyczącej wpływu niedopałków na środowisko naturalne. Okazuje się bowiem, że aż 30 procent wszystkich niedopałków w Polsce nie trafia do koszy na śmieci.
Zdjęcie ilustracyjne
Foto: shutterstock/Larina Marina
Plaga niedopałków na sopockiej plaży
Władze Sopotu ustawiły tablice informacyjne, mając nadzieję, że palacze zmienią swoje nawyki i przestaną śmiecić. Próbują zmienić świadomość konsumentów, którym często wydaje się, że niedopałek składa się wyłącznie z papieru, a więc niedługo ulegnie rozkładowi.
Źródło mikroplastiku
Jak wskazuje Natalia Kłoska-Hander z Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Sopotu, niedopałki stanowią jeszcze większy problem niż plastikowe słomki, które w ostatnim czasie nierzadko są przedmiotem dyskusji ekologów.
– Niedopałki rozkładają się na drobne cząsteczki i tworzą tzw. mikroplastik, który przenika wodą np. do organizmów zwierząt, a przy okazji wydziela toksyny, które przenikają do gleby i do wód morskich. Jedna trzecia niedopałków trafia na ulice. Bardzo dużym problemem są niedopałki na plaży, ponieważ jest to odpad mały i ciężko go wyłapać podczas mechanicznego oczyszczania – mówi ekspert.
Mikroplastik | 24. Piknik Naukowy/Centrum Nauki Kopernik
Trujące substancje w plażowym piasku
W niedopałkach znajdują się m.in. takie substancje jak rakotwórczy benzopiren, arszenik, nikotyna i metale ciężkie, które uwalniając się, zatruwają środowisko naturalne. Organizacje ekologiczne alarmują, że niedopałków jest na plażach więcej niż foliowych siatek, pudełek po jedzeniu i prawie cztery razy tyle, co plastikowych słomek.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Piotr Puchalski (Polskie Radio Gdańsk)
Data emisji: 21.07.2021
Godzina emisji: 17.47
kr