Na deskorolce po medal. Nowa konkurencja z udziałem Polki na Igrzyskach w Tokio

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Na deskorolce po medal. Nowa konkurencja z udziałem Polki na Igrzyskach w Tokio
zdj. ilustracyjneFoto: Yulia Grigoryeva/Shutterstock.com

Skateboarding, czyli jazda na deskorolce, to jedna z dyscyplin sportowych, włączonych w tym roku po raz pierwszy do programu Igrzysk Olimpijskich. Nie wszyscy są przekonani co do tego pomysłu, co nie zmienia faktu, że będziemy trzymać kciuki za naszą reprezentantkę, Amelię Bródkę.

Deskorolka w powszechnej świadomości kojarzy się z młodym człowiekiem w nieco zbyt luźnych spodniach i czapce z daszkiem, rozbijającym się z głośnym hałasem po osiedlowym podwórku. Tymczasem od tego roku jest to szanowany sport, będący częścią programu Igrzysk Olimpijskich. Sami deskorolkarze mają mieszane uczucia co do takiej nobilitacji ich hobby. – Z jednej strony jest to popularyzacja jazdy na deskorolce, a z drugiej strony, dla tych wszystkich ludzi, dla których to nie jest sport, tylko styl życia, może to być jakiś minus – mówi Maciek Heczko z Polish Skate Federation.


Posłuchaj

2:59
Skateboarding na Igrzyskach (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

To wszystko nie powinno jednak wpłynąć na formę Amelii Bródki, jedynej polskiej reprezentantki w tej konkurencji na Igrzyskach w Tokio. Mieszkająca na co dzień w Stanach Zjednoczonych 31-letnia skateboardzistka ma już na koncie dwa tytuły mistrzyni Europy oraz brązowy medal mistrzostw świata w konkurencji park. To jedna z dwóch (obok street) odmian tej dyscypliny, reprezentowanych na Igrzyskach. Różnicę między nimi objaśnia Maciek Heczko. – Kategoria street to jest jakby skatepark, który ma imitować uliczne miejsca do jazdy na deskorolce, a kategoria park to jest jazda w tzw. bowlach, czyli to jest bardziej latanie i wykonywanie różnych tricków. 

Konkurencje, w których wystartuje w Tokio Amelia Bródka zaplanowane są na 4 i 5 sierpnia. 


Zobacz także film o kobietach w skateboardingu: 

UNDEREXPOSED trailer from Amelia Brodka on Vimeo.


***

Tytuł audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Masztalerz
Data emisji: 19.07.2021
Godzina emisji: 11.49

kc


Polecane