Pustynie, czyli miejsca poza czasem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pustynie, czyli miejsca poza czasem
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/MonoRidz

– W pustyniach jest jakaś magia, one dokładnie tak samo wyglądały sto i dwieście, i tysiąc lat temu – opowiada w "Zagadkowej niedzieli" Anna Olej-Kobus.


krajobraz polarny zorza Shutterstock 1200.jpg
Kolorowe światła na nocnym niebie. Zagadkowe zorze polarne

 Kiedyś na przykład wielkie karawany wielbłądów wędrowały po Saharze, transportując tzw. białe złoto, czyli sól, z jednego miejsca do drugiego. W takiej karawanie było nawet kilkaset wielbłądów, to musiało wyglądać absolutnie zjawiskowo. Dziś łatwiej sól jest przewieźć samochodem  opowiada dziennikarka, fotografka, autorka książek, propagatorka podróżowania z dziećmi.


Posłuchaj

51:58
Podróż przez Saharę i Drogą 66 (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 Najbardziej magiczne w pustyniach jest to, że możemy tam poczuć wolność, ale też zdać sobie sprawę, że my, ludzie, jesteśmy tylko małym pyłkiem. Jest bowiem w Afryce pustynia Namib, która ma 80 milionów lat  mówi Anna Olej-Kobus.

Gość "Zagadkowej Niedzieli" opowiada dzieciom również o mieszkańcach saharyjskiej pustyni, Tuaregach.  Mówi się, że to błękitni rycerze pustyni, ponieważ mają szaty barwione na niebiesko i od koloru tych szat zabarwia się również ich skóra. Noszą też dekorację, którą my w Europie nazywamy Krzyżem Tuaregów. Tak naprawdę każdy klan, każdy ród ma swój własny znak, po którym się rozpoznają podczas spotkań. Można powiedzieć, że to taki dowód osobisty  opisuje podróżniczka.

Algieria. Tuaregowie. Podróż muzyczna / KlubTorre

 Pustynia, wbrew swojej nazwie, nigdy nie jest pusta. Można tam spotkać różne jaszczurki, myszy, ptaki. Wszystkie te zwierzaki są mistrzami ukrywania się, więc wcale nie tak łatwo je znaleźć. Człowiek jeździ i myśli, że tam naprawdę nic nie ma, dlatego na pustynię warto wybrać się z tropicielem lub tropicielką, by odkryć te wszystkie niesamowite historie  zachęca Anna Olej-Kobus.

W audycji przenosimy się również do Ameryki Północnej. Gość audycji opowiada m.in. o kukawce kalifornijskiej (znanej u nas dzięki bajce "Struś Pędziwiatr"), ale też o Route 66  historii, postaciach i filmach związanych z tą niesamowitą drogą.

Andrzej Lampert  "Droga sześć i sześć" (piosenka z filmu "Auta") / DisneyPolskaVEVO

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 18.07.2021
Godzina emisji: 9.05

mk

Polecane