Poczuj się bezpiecznie, jesteś w kamerze monitoringu!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Poczuj się bezpiecznie, jesteś w kamerze monitoringu!
zdjęcie ilustracyjne Foto: AliaksaB/ Shutterstock

Nie od dziś wiadomo, że kamery w mieście są i bacznie obserwują codzienne życie mieszkańców. Taki monitoring w założeniu ma zwiększać poczucie bezpieczeństwa. W 2020 roku systemy monitoringu miejskiego w największych polskich aglomeracjach rejestrowały średnio 60 incydentów dziennie. Czy rzeczywiście czujemy się bezpieczniej? W jaki jeszcze sposób pomaga nam miejski monitoring?


Portal Lublin 1200.jpg
Niezwykła instalacja połączyła Lublin i Wilno

Kamery miejskiego monitoringu, obserwujące, co się dzieje na ulicach polskich miast, z jednej strony wydają się już czymś normalnym, choć wiele osób podnosi kwestię prawa do prywatności. Z drugiej strony, poziom "okamerowania" Polski jest niewielki w porównaniu np. z Wielką Brytanią, nie wspominając o Chinach.


Posłuchaj

2:59
Czy monitoring zapewnia bezpieczeństwo? (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Opinie mieszkańców nie są jednoznaczne: – Dzięki kamerom powinni złapać złodzieja albo tego, co napada na starsze osoby. Albo takich, którzy dewastują pomniki – uważa zapytana kobieta. – Nie będzie bezpieczniej – zaprzecza mężczyzna. – Kamery same nie załatwią sprawy, potrzebni są jeszcze ludzie – zgadza się z nim inna kobieta.

– Nie chodzi o to, że będziemy mieli bardzo dużo kamer w mieście. Chodzi o to, że jeśli jest akcja, to natychmiast będzie reakcja – tłumaczy Jan Grusznic z a&s Polska. – Na pewno nie wszystkie zdarzenia mogą wychwycić kamery. Bo to są kamery obrotowe i kierowane są na przestrzeń, w której przebywają ludzie – dodaje Paweł Superczyński z warszawskiego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Straż Miejska Katowice. Skuteczny monitoring/YouTube Straż Miejska w Katowicach

– Większa liczba kamer pozwoli nam poczuć się bezpiecznie. Ale bez przesady, przecież sama kamera nie jest w stanie zapobiec przestępstwom. Potrzebna jest więc osoba: ktoś musi to obserwować, czyli potrzeba do tego ludzi – wyjaśnia Jan Grusznic. – A ponieważ ludzie mają ograniczoną percepcję, w pewnym momencie dochodzimy do jakiegoś maksimum – dodaje.

Obecnie w Warszawie jest 457 kamer monitoringu miejskiego, jednak miasto zastanawia się, czy jest sens powiększać tę liczbę. Może lepiej zainwestować w oświetlenie, które miałoby rozświetlić ciemne ulice?

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 17.07.2021
Godziny emisji: 06.22

pr

Polecane