Łódź uczci pamięć strajkujących włókniarek
2021-07-16, 18:07 | aktualizacja 2021-07-17, 09:07
Mija 50 lat, odkąd ulicami Łodzi przeszedł zwycięski strajk włókniarek. Data obchodów pokrywa się z 40. rocznicą "Marszu głodowego" kobiet, czyli największej demonstracji ulicznej okresu PRL. Aby uczcić pamięć strajkujących, miasto zorganizowało szereg wydarzeń. Wśród nich znalazły się gra miejska, spacery oraz okolicznościowe publikacje.
W lutym 1971 roku wybuchł strajk łódzkich włókniarek. Protestujący domagali się wycofania podwyżek cen żywności, zwiększenia płac oraz rozwiązania problemów socjalno-bytowych zakładów pracy. Wydarzenia stały się ważne nie tylko dla mieszkańców Łodzi, ale też dla całego kraju, i bezpośrednio przyczyniły się do wycofania decyzji o podwyżkach cen mięsa i innych artykułów spożywczych.
– Wydarzenia zaszły w mieście, w którym kluczową rolę odgrywały kobiety. To one, ponieważ pracowały w zakładach włókniarskich, w większości uczestniczyły w strajku z 1971 roku. Ich odwaga i determinacja skłoniły komunistyczne władze do wycofania się z decyzji o podwyżkach cen – mówiła Ewa Kamińska-Bużałek, jedna z organizatorek.
Posłuchaj
Wydarzenia 1971 roku
– "Marsz głodowy" był demonstracją związaną z niedoborem i źle funkcjonującą gospodarką. W sklepach brakowało produktów, wszędzie ustawiały się kolejki. Kobiety wyszły na ulice wraz ze swoimi dziećmi. Nikt nie spodziewał się takiej frekwencji. Szacunki są różne. Przyjmuje się, że ulicami Łodzi maszerowało w tamtych dniach nawet 50 tysięcy osób – opowiadała.
– To wyjątkowa okazja, by przypomnieć sobie o tych rocznicach. Na organizowanych przez nas wydarzeniach pojawia się coraz więcej osób, które mają już jakąś wiedzę. W wakacje zapraszamy chętnych do udziału w grze miejskiej zatytułowanej "Misja Janiny" i do podążania tropem bohaterki z początku lat 80. – zachęcała.
50. rocznica strajku łódzkich włókniarek / Kocham Łódź
Łódzkie obchody
– Kilka z naszych filii przekształciliśmy w punkty konkursowe, w których będzie można odpowiadać na pytania związane z historią Łodzi i przemysłu włókienniczego. Po zebraniu ośmiu stempelków za udzielenie prawidłowych odpowiedzi uczestnicy wezmą udział w losowaniu nagród. Na wszystko jest czas do końca sierpnia – wyjaśniła Dorota Sztyler z Biblioteki TUVIM w Łodzi.
– Poza grą miejską przygotowaliśmy okolicznościowe spacery, za udział w których uczestnicy również będą mogli dostać stempelek. Zaplanowaliśmy m.in. "Spacer śladami włókniarek" oraz "Spacer śladami kobiet i opozycji PRL". Ponadto jesienią ukaże się książka zawierająca wspomnienia strajkujących w tamtych dniach kobiet. Pozycja już teraz budzi ogromne zainteresowanie łodzian – podsumowała Ewa Kamińska-Bużałek.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Agata Gwizdała
Data emisji: 16.07.2021
Godzina emisji: 17.42
zch