Reklama w kosmosie. Czy przestrzeń nad naszymi głowami zamieni się w gigantyczny billboard?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Reklama w kosmosie. Czy przestrzeń nad naszymi głowami zamieni się w gigantyczny billboard?
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/AleksandrMorrisovich

Elon Musk, wizjoner, o którym co kilka tygodni robi się bardzo głośno, przedstawił kolejny plan podboju kosmosu. Tym razem prowadzona przez niego firma SpaceX planuje wypuszczenie do przestrzeni kosmicznej satelity emitującego reklamy.

– Reklama kosmiczna jako medium wykorzystuje przestrzeń kosmiczną, lub znajdujące się w niej obiekty, takie jak satelity. Powszechnie przyjmuje się, że kosmos zaczyna się 100 kilometrów nad poziomem morza. Znany nam z komiksów i filmów o Batmanie symbol wyświetlany na księżycu docierał na wysokość jedynie kilkunastu kilometrów. Mimo że wyświetlany na niebie, nie miał nic wspólnego z kosmosem – wyjaśnił Mariusz Kłoda ze Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego.


Posłuchaj

5:58
Reklama w kosmosie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kosmiczna reklama

– Kilka podobnych pomysłów zostało już zaproponowanych w przeszłości. Jednym z nich była koncepcja kosmicznego billboardu, który miał zostać zbudowany z płachty melaru, czyli materiału, z którego wytwarzane są m.in. balony. Na jego powierzchni planowano wyświetlać reklamę. Płachta miała mieć rozmiary aż jednego kilometra kwadratowego, a jej jasność dorównywać księżycowi w pełni. Taki pomysł pojawił się na początku lat dziewięćdziesiątych. Przeszkodą w jego realizacji okazały się śmieci kosmiczne, które każdego dnia uszkadzałyby powierzchnię billboardu w kilku miejscach – opowiadał ekspert.

– Innym pomysłem było wystrzelenie w przestrzeń konstelacji satelitów. Każdy z nich miał stanowić osobny piksel reklamy. Zgrupowane tworzyłyby reklamę, widoczną z powierzchni ziemi. Warto w tym miejscu podkreślić, że prawo federalne Stanów Zjednoczonych zabrania stosowania tzw. natarczywej reklamy z kosmosu. Zgodnie z zapisem uchodzi za nią wszystko, "co jest widoczne z ziemi okiem nieuzbrojonym" – dodał.  

"
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez SpaceX (@spacex)

Billboard w przestrzeni

Zgodnie z doniesieniami firmy SpaceX, kosmiczny billboard reklamowy ma zostać wystrzelony z rakiety Falcon 9. Rakieta Muska ma wypuści w przestrzeń CubeSat  miniaturowego satelitę, który odpowiedzialny będzie za wyświetlanie reklam. Zespół odpowiedzialny za realizację projektu zapowiada, że misja zostanie ukończona w przyszłym roku. Na razie nie wiadomo jeszcze, czy znajdą się reklamodawcy gotowi zapłacić za pojawienie się w kosmosie. Wiadomo natomiast, że płatności za nietypową powierzchnię reklamową realizowane będą w kryptowalucie. 

***

Tytuły audycji: Pora na TrójkęTrójka do Trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Mariusz Kłoda (Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Data emisji: 16.07.2021
Godziny emisji: 14.42

zch

Polecane