Zajrzeć na praskie podwórka sprzed pół wieku. Wystawa fotografii w warszawskim muzeum

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zajrzeć na praskie podwórka sprzed pół wieku. Wystawa fotografii w warszawskim muzeum
Warszawska PragaFoto: Shutterstock/Szymon Mucha

Zatrzymane w kadrze wizerunki ulic, podwórek, architektonicznych detali oraz codzienne życie mieszkańców dzielnicy – to wszystko można od dziś zobaczyć na wystawie "Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka", zorganizowanej przez Muzeum Warszawskiej Pragi.

Albert Krystyniak urodził się w Warszawie w 1939 roku. Tuż po wojnie przeprowadził się wraz z rodziną z Rakowca na drugi brzeg Wisły, by zamieszkać przy ulicy Ząbkowskiej. W ten sposób zaczęła się jego przygoda z Pragą, gdzie mieszkał aż do 1960 roku. W latach 70. wrócił tam z aparatem fotograficznym, aby dokumentować życie tej dzielnicy w czasach, gdy ważyły się losy wielu budynków składających się na jej niepowtarzalny klimat, wypieranych przez blokowiska epoki Gierka.

Na ponad 80 czarno-białych fotografiach Krystyniaka, wystawionych w Muzeum Warszawskiej Pragi, można obejrzeć m.in. wyjątkowe podwórka praskich kamienic. – Dość rzadko mamy okazję oglądać tak skrupulatny portret tego świata, który nie jest łatwo dostępny i dziś – mówi kurator wystawy Adam Lisiecki. – Mamy tu genialne ujęcia ludzi wykonujących codzienne czynności, typu wieszanie prania czy napełnianie wiadra wodą z podwórkowego zdroju.


Posłuchaj

7:19
Adam Lisiecki o wystawie zdjęć Alberta Krystyniaka (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Warto dodać, że Albert Krystyniak był z wykształcenia prawnikiem. Zdecydował jednak, że zamiast ślęczeć przy biurku nad ustawami i dokumentami, woli oddać się swojej pasji, czyli fotografowaniu. Dorabiał sobie jako fotoreporter "Zielonego Sztandaru" i instruktor warszawskich domów kultury, wchodził też w skład Grupy Fotografii Artystycznej "FAKT". Za sprawą żony zainteresował się ceramiką i poświęcił sporo czasu na opanowanie trudnej techniki tworzenia fotograficznych reliefów, polegającej na nanoszeniu zdjęć na wypalaną glinę.

Wystawa "Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka" będzie czynna od dziś aż do października.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 14.07.2021
Godzina emisji: 09.27

kc

Polecane