"Nie ma żadnych wątpliwości, teraz tylko procedura formalna". Waldemar Buda o zatwierdzeniu KPO

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Nasz plan jest przygotowany. Ja już na moim poziomie w zasadzie zamknąłem rozmowy i nie ma spraw, które by jeszcze wymagały uzgodnienia – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pytany o Krajowy Plan Odbudowy złożony do akceptacji w Komisji Europejskiej.

Salon polityczny Trójki – Waldemar Buda/YouTube Polskie Radio


Komisja Europejska zaakceptowała już krajowe plany odbudowy kilkunastu państw, ale nie ma wśród nich Polski. Według doniesień medialnych polski rząd miał poprosić o więcej czasu na uzgodnienia.

energetyka1200.jpg
Krajowy Plan Odbudowy. 1,8 mld zł na zielone i wodorowe technologie

– Ta prośba to jakieś nieporozumienie. To nie myśmy prosili, tylko oczekiwanie KE było takie, żeby dać więcej czasu na ocenę – sprostował Waldemar Buda i przypomniał, że Polska złożyła plan jako jeden z pierwszych krajów. 

Wskazał, że KE od 1 maja miała dwa miesiące na rozpatrzenie wszystkich planów, co jest ogromnym wyzwaniem. Jak zauważył, nawet 12 już zatwierdzonych planów zostało zaakceptowanych z opóźnieniem.


Posłuchaj

14:03
Waldemar Buda: nie ma spraw, które w sprawie Krajowego Planu Odbudowy by jeszcze wymagały uzgodnienia z KE (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Nasz plan jest przygotowany. Ja już na moim poziomie w zasadzie zamknąłem rozmowy i nie ma spraw, które by jeszcze wymagały uzgodnienia – zapewnił wiceminister. – Teraz mielą młyny KE. Jak były potrzebne od nas informacje, wyjaśnienia, myśmy je przekazali. Mamy feedback, że nie ma żadnych wątpliwości, teraz tylko procedura formalna – dodał.

morawiecki 1200 pap (10).jpg
Premier: KPO i Polski Ład są nadzieją na lepszą przyszłość po pandemii

Jak wyjawił Buda, "blisko było zatwierdzenia nawet wczoraj naszego planu". – Zakładam, że to jest kilka, kilkanaście dni. Naprawdę niewiele nam zostało – zapewnił.

Jednocześnie przypomniał, że przez opóźnienia w Senacie Polska ustawę ratyfikacyjną wysłała jako ostatnie państwo w UE. Przyznał, że nie dziwi się KE, że rozpatruje nasz kraj dopiero w drugiej części. – To ma swoje konsekwencje – ocenił.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Waldemar Buda (wiceminister funduszy i polityki regionalnej)
Data emisji: 14.07.2021
Godzina emisji: 08.45

fc/pr

Polecane