Rower elektryczny. Czy jest popularny w Polsce?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rower elektryczny. Czy jest popularny w Polsce?
Rower elektryczny/fot. Shutterstock.comFoto: moreimages/Shutterstock.com

Rowery elektryczne stają się coraz popularniejszym środkiem transportu na zachodzie. Miłośnicy ruchu na świeżym powietrzu chętnie wybierają je zamiast samochodów. Jak wgląda rynek rowerów elektrycznych w Polsce? Czy chętnie korzystamy z tego typu udogodnień?

Mieszkańcy Niderlandów kupili w ubiegłym roku więcej rowerów elektrycznych niż zwykłych. Dla wielu z nich  pojazd stanowi nie tylko aktywność sportową, ale też środek do łatwego przemieszczania się. – Polska pozostaje w tyle w stosunku do reszty zachodu. Różnica w wyborze środków komunikacji, jest wręcz kosmiczna. W krajach kilkakrotnie mniejszych od naszego sprzedaje się o wiele więcej rowerów elektrycznych. Mamy sporo do nadrobienia w tej kategorii. Od pewnego czasu, widzimy jednak teorię wzrostową – mówił Grzegorz Szczygieł z firmy zajmującej się rykiem rowerowym.

– Myślę, że doczekamy czasów, gdy rower elektryczny stanie się bardziej popularny, niż zwykły. Podobnie było z przerzutkami. Początkowo wiele osób deklarowało, że nie potrzebuje takiego udogodnienia – dodał Piotr Łuczyński ze Stowarzyszenia Zdrowy Rower.


Posłuchaj

3:35
Rowery elektryczne. Czy są mile widziane na polskich drogach? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Bezpieczeństwo 

Niestety ze względu na coraz większa popularność e-bikeów, rośnie też liczba wypadów z udziałem rowerzystów. Czy pomimo wygody, to bezpieczny środek transportu? 

– W tradycyjnych rowerach elektrycznych, ich moc oraz prędkość, jaką są w stanie osiągnąć, jest adekwatna do normalnego użytkownika. Z reguły wynosi ona 25 kilometrów na godzinę. To wystarczające osiągi dla większości użytkowników. Spotykamy się jednak z zapytaniami, czy można  zwiększyć. Na terenie całej Unii Europejskiej, obowiązują przepisy ściśle regulujące tę kwestię, a my staramy się ich przestrzegać – wyjaśnił Marcin Wojtal z firmy zajmującej się sprzedażą rowerów elektrycznych.

– Warto dodać, że producenci skupiają się na opracowywaniu specjalnych łańcuchów i opon, które dedykowane są wyłącznie rowerom elektrycznym. O ile wybieramy model renomowanej marki i nie staramy się na siłę zmieniać jego ustawiań, lub wręcz grzebać w mechanizmach celem zwiększania prędkości maksymalnej, to są to bardzo bezpieczne pojazdy – uściślił Piotr Łuczyński. 

#1 Rower elektryczny / e-bike. Podstawy. / E-Biker

Dodajmy, że statystycznie, Polacy wydają na zakup rowery około 1200 złotych. Najtańszy rower elektryczny to wydatek 4000 złotych. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski 
Data emisji: 13.07.2021
Godzina emisji: 17.17


zch


Polecane